Євген Добряк оцінив перспективи зустрічі Байдена і Сі Цзіньпіна для України / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Зустріч президента США Джо Байдена із лідером Китаю Сі Цзіньпіном є історичною і значущою, в тому числі для України. Обидві держави мають прямий глобальний геополітичний і геоекономічний вплив у всьому світі.  

Про це заявив в ефірі телеканалу FREEДОМ експерт з міжнародних відносин, народний депутат України VI скликання Євген Добряк. Він наголосив, що донині Китай дотримувався нейтральної позиції як у війні РФ проти України, так і у конфлікті на Близькому Сході. За його словами, йдеться про активний нейтралітет у бік Росії та у бік арабських держав і ХАМАС, що видно на всіх полях. 

"США використовуватимуть свої максимальні можливості, щоб у російсько-українській війні Китай вплинув на свого ситуативно головного союзника — Російську Федерацію, безпосереднього васала, який міг би вплинути на риторику і позицію Росії стосовно війни. Також США сподіваються на вплив Китаю в регіоні Близького Сходу, щоб він вплинув на Іран і своїх союзників, які перебувають на боці ХАМАС, щоб прискорити і не дати розширитися конфлікту", – пояснив Добряк. 

Відео дня

Водночас експерт погодився із твердженням про те, що ознакою успіху цієї зустрічі у питанні війни РФ проти України буде бодай часткова зміна в риториці Китаю стосовно російського вторгнення. Він наголосив, що для України це має "величезне значення". 

"Якщо Сполучені Штати зможуть переконати Пекін, що фактично мирна ініціатива, яку висував Пекін з приводу врегулювання війни в Україні, там є два пункти, які повністю влаштовують увесь цивілізований світ, — пункти 1 і 7. Пункт перший про суверенітет і територіальну цілісність усіх держав, повагу до Статуту ООН, Хартії тощо. І другий аспект і питання стосуються неприпустимості ядерної війни. Усе. Це те, що нас влаштовує повністю", – зауважив експерт. 

Він наголосив, що в разі використання Пекіном такої риторики, так звана "активно нейтральна позиція" Китаю відігравала б серйозну роль для України. Добряк додав, що наразі ця позиція є великою проблемою.

"Ми розуміємо, чому активно нейтральна позиція: з одного боку, військово-технічно вони не допомагають Росії, але з іншого боку, фактично економіка РФ тримається на плаву тільки завдяки Пекіну і Китаю. І це для нас проблема дуже велика. Тому хоча б у політичній риториці, якщо зміниться позиція Китаю, для нас це буде дуже великий плюс", – резюмував експерт-міжнародник. 

Зустріч Байдена і Сі: основні моменти

15 листопада глава КНР Сі Цзіньпін вперше за 6 років прибув до США. Востаннє він відвідував Штати ще за часів президентства Дональда Трампа. 

Китайський лідер зустрівся із президентом США Джо Байденом на полях саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у Сан-Франциско. Білий дім показав лише початок зустрічі, де лідери країн обмінялися привітанням та виступили зі вступнимип ромовами, після чого розмова двох делегацій продовжилася у закритому форматі. 

Сі Цзіньпін у вступній промові наголосив підкреслив, що Китай і США не мають права повертатися один до одного спиною, а конкуренція не повинна стати превалюючим трендом. За його словами, Земля – достатньо велика планета, де можуть процвітати як США, так і Китай. 

Своєю чергою, Байден заявив, що зустрічі віч-на-віч не замінити нічим. Американський президент зазначив, що США та Китай "не завжди погоджувалися один з одним, але наші зустрічі завжди були відвертими, прямими і корисними". 

Вас також можуть зацікавити новини: