
Геніальність можна охарактеризувати по-різному - від рівня абстрактного інтелекту до емоційної усвідомленості і навіть соціальних навичок. Але те ж саме можна сказати і про досить грубий термін "ідіоти". Їх відрізняє зовсім не інтелект, а скоріше егоїзм, егоцентризм, невігластво або жорстокий характер, пише Your Tango.
Вони можуть використовувати емоційні маніпуляції, щоб домогтися свого, нехтувати емпатією заради почуття зверхності або навіть спиратися на суспільні норми, щоб виправдати своє хамство.
Однак існують певні фрази, які кажуть розумні люди, коли опиняються в оточенні "ідіотів", - вони не тільки висвічують токсичність того, що відбувається, а й слугують засобом захисту та самоствердження проти такої поведінки.
1. "Допоможи мені зрозуміти, як ти дійшов такого висновку"
Коли обираєш шлях емпатії, така фраза може допомогти подолати розрив між розумною людиною і тим, з ким важко спілкуватися. Чи то суперечка на роботі, чи то непорозуміння в особистих стосунках, знаходження спільного ґрунту, на якому кожен почувається почутим, має ключове значення.
Як стверджується в дослідженні Heliyon, компроміс - це "взаємний обмін" у розмові, коли обидві сторони мають змогу вирівняти позиції, виразити себе та знайти спільне рішення, яке підійде їм обом.
2. "Давай візьмемо паузу, щоб обміркувати це"
У стресових, хаотичних або емоційних ситуаціях легко довести суперечку до ескалації, навіть якщо в цьому немає потреби - вдома чи на роботі. Якщо хтось не має навичок емоційної саморегуляції або самосвідомості, щоб зробити крок назад і повернутися до розмови більш вдумливо, страждають усі.
За словами аналітикині поведінки Марії Ферлик, гучна мова або агресивні вимоги погіршують ситуацію, змушуючи людей переходити в оборону або відчувати тривогу під час таких розмов.
3. "Давайте не будемо робити припущень"
Згідно з дослідженням 1999 року, люди, які надмірно впевнені у своїх навичках і здібностях, як правило, мають нижчий рівень точності, ніж їхні скромні колеги.
Незалежно від того, чи йдеться про поспішні висновки в розмові або знецінення чужих побоювань, саме такі люди, як правило, не відповідають власним очікуванням.
Ось чому ця фраза може бути продуктивною в ситуаціях розв'язання конфліктів і пошуку рішень, оскільки вона спонукає всіх зосередитися на фактах, спільній точці зору і, найголовніше, на активному слуханні.
4. "Давайте зосередимося на тому, що ми можемо контролювати"
Коли розмова йде в бік емоцій і відволікається від суті проблеми, особливо в робочому середовищі, це може призвести до ігнорування основ здорової комунікації - активного слухання, прояву емпатії та поваги до інших людей.
Багато фраз, які вимовляють розумні люди в оточенні тих, хто ігнорує інших і зациклений на власній значущості, засновані на принципах саморегуляції. І ці слова - одні з таких.
5. "Я не та людина, з ким варто обговорювати це"
Особливо в робочій обстановці, встановлення кордонів у розмовах і взаємодіях може виражатися в такій простій фразі. Незалежно від того, чи йдеться про відстоювання власного благополуччя, захист від неповаги або пошук більш підходящого фахівця, фрази, які говорять розумні люди в оточенні "ідіотів", є проявом самоповаги.
Як стверджують експерти з Університету Вандербільта, встановлення кордонів на роботі - ключ до захисту власного здоров'я, особливо в середовищі колег або культури, що не сприяє ментальному та фізичному благополуччю.
6. "Я тут, щоб зрозуміти, а не перемогти"
Така фраза може розрядити напружену атмосферу і допомогти людям відчути себе почутими. Ось чому вона входить до списку фраз, які говорять розумні люди.
Істинно розумні люди завжди шукають можливість чогось навчитися або почути нову точку зору. Вони не бояться взяти на себе відповідальність або визнати помилку, тому більш відкриті до діалогів з людьми, у яких інші думки або життєвий досвід.
Навіть якщо оточення не прагне вийти із зони комфорту, воно готове зробити це саме - вислуховувати, обговорювати важкі теми та спонукати інших до більш здорової комунікації.
7. "Я очікую, що мене поважатимуть"
На думку експертів з Університету Міннесоти, не так уже й просто стати своїм власним адвокатом, особливо якщо це означає необхідність вести складні розмови, притягати людей до відповідальності та встановлювати межі в середовищі, де заохочується угодовство.
Істинно розумна людина, яка не терпить неповаги, використовує такі фрази, щоб захистити своє психічне здоров'я і благополуччя.
Навіть якщо її оточують ті, хто ніколи не став би захищати себе або хто стає агресивним, зіткнувшись із критикою, вона готова вийти із зони комфорту та відстояти себе.
8. "Я вважаю за краще промовчати в цьому випадку"
Іноді найпродуктивніший спосіб зберегти здоровий глузд, повагу і благополуччя в розмові - промовчати. Якщо піти неможливо, і ви розумієте, що вас все одно не почують, мовчання і спостереження можуть принести більше користі, ніж прийнято вважати.
Від вислуховування партнера до конфліктів із колегою, який не може контролювати емоції - розумні люди знають, коли краще промовчати.
Раніше УНІАН повідомляв про фразу №1, яка точно зруйнує стосунки в парі.