
Уже кілька десятиліть вчені шукають способи створювати золото в лабораторних умовах. Вони вже навчилися виплавляти мікрочастинки, але для цього потрібна ядерна реакція, прискорювач частинок або енергія зоряного вибуху. Тож поки що спосіб залишається тільки теоретичним, а не практичним, пише iflscience.com.
У статті наголошується, що більша частина золота з'явилася на Землі під час формування планети. Річ у тім, що важкі метали утворюються під час вибухів зірок - тільки колосальна кількість енергії може виплавити їх із легших елементів.
Сучасні технології в теорії дають змогу зробити подібний ефект у лабораторії. Подібні експерименти тривають із середини минулого століття. І деякі з них були досить успішними. Але на даному етапі всі вони вимагають величезної кількості енергії, що не окуплять ніякі золоті злитки.
У 1980-х роках у лабораторії Лоуренса в Берклі лауреат Нобелівської премії з хімії Гленн Сіборг провів серію експериментів, перетворивши атоми вісмуту на золото. Він зробив це, бомбардуючи вісмут ядрами вуглецю за допомогою прискорювача частинок, відщеплюючи достатню кількість протонів, щоб деякі ядра трансмутували в золото.
Ще один спосіб - опромінення, яке може змінити метали на атомарному рівні. Якщо прибрати один протон із золотого ядра, то воно стане платиною, а якщо додати - ртуттю. Під час експерименту 1941 року ртуть опромінили в певних умовах, вона віддала один протон і перетворилася на золото. Хоча отриманий метал залишався радіоактивним і непридатним до використання.
Схожого ефекту можна домогтися за допомогою великого адронного колайдера. Зіштовхуючи ядра свинцю одне з одним, фізики вже отримували мікрочастинки золота. Але не дивлячись на витрати енергії, кількість золота була незначною.
Іншими словами, для виробництва синтетичного золота копійчаної вартості знадобляться мільйони доларів енергії та обладнання. Гленн Сіборг навіть підраховував, що одна унція синтетичного золота коштувала б більше квадрильйона доларів - це одиниця з п'ятнадцятьма нулями, тож подібного виробництва в доступному для огляду майбутньому відкрито точно не буде.
Найбільші родовища золота у світі
Нагадаємо, що в Китаї знайшли гігантські запаси золота. За попередньою оцінкою, вартість виявлених запасів сягає 78 мільярдів доларів. Це найбільше з відомих родовищ у світі.
На порозі нового витка видобутку золота стоїть і Австралія. Завдяки новітнім методам дослідження породи геологи виявили перспективне родовище в західній частині континенту. Вони сподіваються, що спосіб, який ґрунтується на виявленні хімічних слідів золота в ґрунті, допоможе відкривати нові місця для видобутку дорогоцінного металу і в майбутньому.