Наразі лісові пожежі є проблемою для всього світу через глобальне потепління / фото УНІАН

Під час масштабних пожеж завдяки розвитку штучного інтелекту можна залучати безпілотники, аби проаналізувати напрямок та інтенсивність вогню на землі. Інформація таким чином може передаватися на "суперкомп'ютер", який знаходитиметься за багато миль від осередку пожежі. Такі дії допомогли б швидко прийняти рішення про евакуацію міст, а сповіщення надсилалися б на телефони місцевих жителів. 

Також перед тим, як випускати воду для гасіння пожежі, десяток літаків, якими керує штучний інтелект, збиратимуться в ореол над однією з численних гарячих точок пекла. Жодного пожежника не буде помітно, адже все робитимуть роботи. Така операція здається сценою з науково-фантастичного фільму, проте завдяки стрімкому розвитку ШІ, це може стати реальністю вже в найближчі роки. Про це пише The Telegraph.

Експерти занепокоєні тим, що теперішніх моделей і тактик, якими користуються пожежники, недостатньо для стримування величезних пекельних пожеж, які стаються у всіх куточках планети. 

Відео дня

"Пожежна служба повинна адаптуватися до цього нового світу. Вони не можуть залишатися [в минулому]", - зазначив голова каталонського спеціалізованого агентства з боротьби з лісовими пожежами Graf, аналітик з тридцятирічним досвідом роботи в цій галузі Марк Кастелноу.

Завдяки розвитку ШІ лісові пожежі можна буде гасити набагагато швидше, ніж зазвичай / фото УНІАН

За його словами, команди реагування постійно "перевантажені" екстремальними лісовими пожежами, які відбуваються зараз. Тому на допомогу може прийти штучний інтелект, адже наразі його активно використовують для розробки нових стратегій, які трансформують способи виявлення та контролю лісових пожеж.

До прикладу, Robotto - компанія з Данії, яка використовує дрони для надання рятувальникам даних про пожежі в режимі реального часу. Вона є однією з компаній, які стоять на чолі революції в галузі ШІ. 

"Під час ліквідації будь-якої пожежі дуже важливо, щоб пожежники розвідали постраждалі райони і визначили осередки вогню, які його розпалюють, щоб їх можна було загасити в самому корені. Robotto використовує автономні квадрокоптери, дрони з чотирма пропелерами, щоб швидко охопити велику площу пожежі і виявити ці гарячі точки, передаючи інформацію рятувальникам в режимі реального часу", - йдеться у матеріалі.

Водночас пожежники не беруть участі у процесі, адже дрон працює за алгоритмом і реагує відповідно до ситуації, яка розгортається на землі, перелітаючи від однієї гарячої точки до іншої. Також безпілотники будуть надавати інформацію про розмір та напрямок вогняного шторму та швидко передавати ці дані на карту для пожежників.

У виданні нагадали, що пожежники зазвичай використовують супутникові дані, проте вони надходять дуже повільно, часто з 12-годинним запізненням, через що вони є неефективними. Тому за допомогою швидшого потоку інформації шанси пожежників на ефективну боротьбу з лісовою пожежею стають значно вищими. 

"Швидкість - це один з ключових моментів. Ми хочемо бути точними, але також ми хочемо бути дуже швидкими в прогнозуванні", - підкреслила доцент кафедри науки про дані і машинного навчання в Імперському коледжі Лондона Росселла Аркуччі.

Також компанія Robotto розробляє плани створення автономних водних бомбардувальників, якими керуватиме штучний інтелект. Таким чином вони будуть скидати воду, аби гасити лісові пожежі з повітря. На таку розробку може піти три роки. 

Проте фахівці стверджують, що роботи все одно не замінять звичайних пожежників / фото УНІАН

"Вони виглядатимуть як літак без кабіни", - зазначив генеральний директор і співзасновник Robotto Кеннет Гейпель.

Коли в нього запитали, чи може використання штучного інтелекту та роботів одного дня вирішити велику потребу у пожежниках та людях, які реагують на надзвичайні ситуації, він відповів, що повністю погоджується з цим. 

"Я повністю згоден з цим. Першим кроком, який дасть негайний ефект, буде заміна водних бомбардувальників та інших повітряних засобів, тому що це робота з високим ступенем ризику, яку їм доводиться виконувати... особливо в сільській місцевості, тому що вони знаходяться занадто близько до вогню і спеки. Заміна хлопців на місцях займе щонайменше 20 років... але на 100 відсотків ми повинні бути в змозі [це зробити]", - запевнив Гейпель.

Водночас інші фахівці в цій галузі вважають, що пожежники завжди відіграватимуть важливу роль, адже їхній досвід та інстинкти ніколи не заміняться роботами. 

"ШІ дозволяє нам працювати швидше і залишатися безпечнішими, але не дозволяє створювати нові рішення. Здається, що він набагато ефективніший, але він не змінює правила гри. Технології все ще потребують людей зі знанням справи. Мені не потрібні працівники зі шлангами і двигунами, і люди, які носять шоломи - мені потрібні люди через їхній спосіб мислення", - наголосив аналітик Марк Кастелноу.

Наслідки лісових пожеж у світі

Нещодавно дослідження показало, що масштабні лісові пожежі в Сибірі вбивають десятки тисяч китайців і японців. За словами екологів, аерозольні викиди від лісових пожеж дають охолоджувальний ефект не лише над Сибіром, а й над Північним Льодовитим океаном і Канадською Арктикою. Також автори дослідження з'ясували, що через забруднення повітря через лісові пожежі лише в одній Іркутській області, що в РФ, помирає близько 3 тисяч людей на рік. 

Також у Техасі сталася масштабна лісова пожежа, яка вийшла з-під контролю. Сталося це в кінці лютого цього року, тоді була оголошена евакуація населення. Відомо, що сталося це через поривчастий вітер.

Вас також можуть зацікавити новини: