Як три Франції: сміттєва пляма в Тихому океані виявилася набагато більшою, ніж вважалося

15:31, 23 березня 2018
Сміття
1769 0
Пляма не виглядає як «сміттєвий острів» / Фото noaa.gov

В районі Великої тихоокеанської сміттєвої плями зібралося найбільше скупчення пластику в світі. Виявлена в 1980-х, воно продовжує швидко зростати і сьогодні покриває простір площею понад 1,6 млн кв. км – в рази більше за попередні оцінки.

Лорен Лебретон (Laurent Lebreton) і його колеги з фонду Ocean Cleanup Foundation наводять нові цифри в статті, опублікованій в журналі Scientific Reports, передає Naked Science.

Всупереч поширеним уявленням, пляма не виглядає як «сміттєвий острів» і зі сторони може здаватися цілком нешкідливою. Велика частина пластику зважена у воді, напівпрозора, перетворилася в трильйони дрібних, майже непомітних частинок. Але разом вони – як показали роботи, проведені в океані на просторі від Каліфорнії до Гавайських островів, – дають величезну масу в 87 тис. т, яка губить морські організми.

Читайте такожДайвер показав на відео "пластикове море", що плаває біля берегів Балі замість морських мешканців

У ході дослідження використовувалися 18 траулерів і навіть зйомка з борту військово-транспортного літака C-130 Hercules. Після збору і сортування проб їх вивчали в лабораторії. Ці дані лягли в основу теоретичної моделі, яка і дозволила по-новому поглянути на вражаючі масштаби сміттєвої плями.

Пляма сміття займає 1,6 млн квадратних кілометрів, причому 99% сміття – пластик. Майже половина (46%) складається з елементів рибальських тенет, ще чверть – це так званий макропластик (пляшки, ящики), а решта – мікропластик, елементи пластику, зруйновані під впливом сонця, води і вітру.

За даними вчених, накопичення мікрочастинок пластику тихоокеанською сміттєвою плямою прискорюється експоненціально (швидкість росту пропорційна значенню самої величини) починаючи з 1970-х. Тоді рівень такого сміття тут оцінювався в 400 м/км2, а в 2015 р. його було вже 1230 р/км2. І хоча близько 75 відсотків маси його припадає на великі фрагменти розмірами більше 5 см, кількість дрібних частинок оцінюється більш ніж в трильйон.

Пляму розташоване між Каліфорнією і Гавайськими островами / фото nature.com

Автори повідомляють, що близько 46 відсотків пластикового сміття припадає на старі рибальські тенета, хоча їм траплялися фрагменти пляшок і контейнерів, упаковки і канатів, деякі з датами аж до 1977 р. Все це, зважене у воді на просторі, що в три рази перевищує територію Франції, є очевидною і масштабною загрозою морським екосистемам і всьому океану.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter