этот материал доступен на русском

Запасний варіант: «Нафтогаз» запропонує «Газпрому» контракт не на транзит, а на «своп» газу

18:20, 18 червня 2019
Енергетика
1819 0
Ілюстрація REUTERS

Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» як запасний варіант на випадок припинення транспортування газу через Україну з 2020 року пропонує російському «Газпрому» замість договору на транзит газу укласти контракт на умовах «своп».

Читайте такожЗеленський: позиції Києва та Берліна щодо проекту «Північний потік-2» діаметрально протилежні

Про це на своїй сторінці в Facebook написав виконавчий директор «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

«Якщо «Газпром» ніяк не хоче брати на себе ризики, пов'язані з українським регулятором і оператором газотранспортної системи (а за європейськими правилами саме оператор і національний регулятор мають відповідні повноваження встановлювати або змінювати тарифи та інші істотні умови договору), то «Нафтогаз» готовий взяти ці ризики на себе. В такому випадку ми пропонуємо «Газпрому» укласти з «Нафтогазом» договір не на послуги транспортування, а на своп газу», - написав він.

При цьому Вітренко додав, що це є запропонованим компанією запасним планом на випадок, якщо домовленість із «Газпромом» про підписання транзитного договору не буде досягнута.

«Газпром» передаватиме нам певний обсяг газу (певну енергетичну цінність газу) на кордоні Україна-РФ, а ми передаватимемо точно такий обсяг (енергетичну цінність) на кордоні Україна-ЄС», - пояснив він.

За його словами, передача газу підтверджуватиметься суміжними операторами Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії, тобто вони братимуть на себе відповідальність перед «Газпромом» за газ уже в їх системах.

Вітренко пояснив, що такі контракти на своп газу є відносно звичними для європейського ринку, і такий контракт може бути укладений за європейськими правилами, але вони відрізняються для контрактів на послуги з транспортування газу.

За словами топ-менеджера НАК, компанія може закласти в контракт на своп газу ті самі параметри, що й у транзитний контракт, запропонований Євросоюзом: строк - на 10 років, із обсягами не менше 60 млрд куб. м газу на рік.

«Нас влаштовує пропозиція ЄС: забезпечити технічну можливість (потужності) для надходження газу із РФ в Україну обсягом не менше 90 млрд куб. м на рік. Тобто буде 30 млрд куб. м для додаткових обсягів транзиту, доступних як для газпромівського газу, так і для газу інших компаній», - написав Вітренко.

При цьому він додав, що такий договір відносно простий і не є предметом регулювання з української сторони. Ніхто нікому не повинен платити гроші за потужності, тому в «Газпрому» немає обґрунтованих причин відмовлятися від його підписання.

Як повідомляв УНІАН, президент України Володимир Зеленський переконаний, що Київ і Москва найближчим часом домовляться про транзит російського газу територією України.

Довідка УНІАН. Чинний транзитний контракт України з російським «Газпромом» був укладений у 2009 році строком на 10 років. Після його закінчення (з 2020 року) російський монополіст має намір максимально скоротити транзит свого газу через територію України.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter