В опитуванні брали участь 40 тисяч осіб / фото УНІАН Володимир Гонтар

Коронакриза погіршила фінансовий стан 67,5% українських домогосподарств.

Про це свідчить опитування, проведене у серпні Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) спільно з базованим у Мюнхені дослідницьким центром ifo Institute.

Читайте такожБільше українців, які працюють у Варшаві, хотіли б залишитися у Польщі - опитування

Відео дня

Опитування проводилося у восьми країнах з тих, яким допомагає ЄБРР (Білорусі, Єгипті, Греції, Угорщині, Польщі, Сербії, Туреччині та Україні) і в шести більш розвинених країнах Європи (Франції, Німеччини, Італії, Нідерландах, Іспанії та Швеції). Всього було опитано 40 тис.осіб. Опитування показало, що в країнах з першої групи через коронакризу більше людей втратили роботу і більше компаній закрилися, ніж через фінансову кризу 2008-2009 років. Крім того, виявилося, що нинішня криза набагато сильніше вдарила по людях з низьким рівнем освіти та доходів.

73% респондентів з країн, де працює ЄБРР, сказали, що особисто постраждали через кризу, викликану пандемією коронавірусу. У більш розвинених країнах Європи, де держави більше підтримують своїх громадян, таких виявилося тільки 41%. Що стосується кількості людей, що втратили роботу, то в країнах з першої групи таких 15%. Це більш ніж у два рази більше, ніж у другій групі.

67,5% українських респондентів сказали, що фінансовий стан їхніх сімей погіршився через кризу (ситуація гірша тільки в Єгипті-78,3%). 41% українців задоволені тим, як влада бореться з пандемією.

15,9% опитаних українців заявили, що втратили роботу; 22,4% - що їм довелося піти у відпустку; 10,7% - що їх відправили у тимчасову неоплачувану відпустку. 17,9% українських респондентів сказали, що тепер працюють менше. Найбільше працюють 24,2% опитаних. Чверть учасників опитування сказали, що влаштувалися на другу роботу. 26,6% заявили, що їм довелося закрити сімейний бізнес. 13,7% респондентів відзначили, що в їх роботі нічого не змінилося.

Учасників опитування запитували також, чи довелося їм знижувати свої витрати. Згідно з результатами опитування, на їжу тепер витрачають менше 26,2% українських респондентів, на предмети розкоші — 45,2%, на алкоголь — 24,9%, менше користуються автомобілем — 16,8%, на відпустку — 31,2%, на сигарети — 14,2%.

21,5% респондентів відзначили, що їм довелося пропустити візит до лікаря, 20,7% прострочили платіж за комунальні послуги, 12,1% не змогли зробити платіж за кредитом, 20,4% позичили гроші у друзів або родичів.

Попередні опитування

Згідно з дослідженням агентства Info Sapiens, в результаті епідемії коронавірусу та оголошеного владою карантину 60% українців зазнали фінансових збитків.

Згідно з результатами опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг", всього 4% респондентів втратили її після введення карантину в Україні. Водночас 35% опитаних, які мали роботу, розповіли, що продовжують працювати у звичайному режимі, 29% - працюють дистанційно, 32% - перебувають у відпустці за власним бажанням.

Станом на 13 квітня 2020 року понад 40% українців відзначили зростання витрат під час карантину. Третина опитаних українців взагалі не мали заощаджень.