Ілюстрація / REUTERS

Одним із перших рішень Володимира Зеленського на посаді президента був розпуск парламенту, внаслідок чого на 21 липня 2019 року призначено позачергові вибори до Верховної Ради. 24 травня стартував виборчий процес, а українці, охочі проголосувати не за місцем прописки, вже можуть отримувати відкріпні талони. 

У порівнянні з президентською кампанією, процедура тимчасової зміни місця голосування особливих змін не зазнала, проте є декілька нюансів, пише 112.ua

Читайте такожЗмінити місце голосування для участі у виборах до Ради можна до 15 липня - ЦВК

Відео дня

Як голосувати переселенцям

За інформацією голови ЦВК Тетяни Сліпачук, виборцям, які прописані на тимчасово окупованих територіях, щоб проголосувати на виборах до Ради, потрібно:

1. Знайти найближчий до себе Державний реєстр виборців.

2. До 15 липня включно з паспортом прийти до реєстру.

3. Написати там заяву про прохання тимчасово змінити місце голосування.

Важливо: жодних документів, крім паспорта, для переселенців та жителів окупованих територій не потрібно.

Голосування не за місцем реєстрації

Особам, які не є переселенцями і не прописані на тимчасово окупованій території, для того щоб взяти участь у голосуванні на виборах до Верховної Ради, потрібно:

Крок 1. Звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців до 15 липня включно.

Крок 2. У себе мати паспорт та документ, який підтверджує, що виборець дійсно буде в день голосування в тому місці, де хоче проголосувати (наприклад, довідка з роботи чи навчання).

Крок 3. Подати до Держреєстру відповідну заяву про тимчасову зміну місця голосування.

ЦВК повідомляє, що за змішаною системою під час голосування виборець отримує два бюлетені для голосування в загальнодержавному багатомандатному та одномандатному виборчому окрузі. Тому якщо людина перебуватиме за межами свого округу, вона зможе проголосувати лише в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.

У Центрвиборчкомі зазначають, що законодавство щодо державних закупівель не враховує швидкоплинності виборчого процесу позачергових виборів, який в разі дострокових парламентських виборів триватиме 58 днів.

"Наголошуємо, що строки і порядок проведення держзакупівель значно перевищують терміни виборчого процесу, що може унеможливити проведення таких процедур, як: забезпечення виготовлення виборчих бюлетенів; виготовлення та доставка бланків протоколів про підрахунок голосів, актів та інших документів; транспортування протоколів про підрахунок голосів та іншої виборчої документації від ДВК до ОВК; виготовлення інформаційних плакатів політичних партій; публікація інформації ЦВК і ОВК в регіональних чи місцевих друкованих ЗМІ про перелік виборчих округів, формування ОВК та ДВК, а також змін в їх складі; реалізація права агітації в друкованих та електронних ЗМІ за кошти державного бюджету в терміни, визначені законом", - зазначили в ЦВК.

Таким чином, ЦВК очікує від президента, Верховної Ради і Кабміну ухвалення відповідних рішень, які дозволять провести позачергові вибори депутатів 21 липня відповідно до законів України.