Море забарвилося в червоний колір через мікроорганізми / Фото Владислав Балинський

Сьогодні в Одеській затоці спостерігається один з наймасштабніших за всю історію так званих "червоних припливів". Це процес бурхливого розвитку водоростей - одноклітинної фотосинтезуючої групи динофлагеллят. Вони виділяють у навколишнє середовище цілий ряд небезпечних токсинів.

Про це повідомив Одеський хімік-біолог Владислав Балинський на своїй сторінці в Facebook.

Читайте такожПід Одесою пронісся "пиловий диявол" (відео)

"Отрута розчиняється у воді, включається в харчові ланцюжки і накопичується в рибі, молюсках, ракоподібних, випаровується в атмосферу. У дослідників "червоних припливів" фіксувалися ураження органів дихання летючими токсинами",- пише він.

Хімік зазначає, що ці явища небезпечні для людей, тому в усьому світі до них прикута величезна увага з боку державних і муніципальних органів влади.

Балинський зазначив, що у разі отруєння "червоним припливом" може статися:

  • Погіршення пам'яті і здатності до навчання, амнезія (втрата короткочасної пам'яті), токсичні пошкодження головного мозку, неврологічні симптоми.
  • Пронос, блювота, болі в животі, діарея.
  • Пошкодження шкіри, респіраторні ефекти.
  • Паралітична отруєння, смерть через 2-24 год.

Біолог закликає ні в якому разі не купатися в морі і не вживати морські продукти чорноморського походження, виловлені в цей час.

Довідка УНІАН. Динофлагеляти або динофітові водорості - вільноживучі фотосинтезуючі організми, проте відомі і безбарвні, і паразитичні форми. Вони представлені переважно одноклітинними формами, рухливі клітини забезпечені двома нерівними джгутиками.

Часто в клітинах даних мікроорганізмів утворюються токсини - наприклад, гоніатоксин. Він має властивість накопичуватися у тканинах молюсків, ракоподібних, риб, що призводить до отруєння тварин, що харчуються ними, а також людини, якщо вона вживатиме їх у їжу.

Під Одесою висохли лимани

У Національному природному парку "Тузлівські лимани" (Одеська обл.) через порушення водообміну висохли п'ять з 13 лиманів.

"П'ять лиманів з 13 у нас вже зовсім висохли, і там сіль слабо сформувалася. Шостий за рахунком лиман Будури також знаходиться на межі повного висихання – він скоро залишиться повністю без води, якщо не відновиться водообмін Чорне море – Тузловські лимани», - розповів еколог, співробітник нацпарку Іван Русєв.

Еколог акцентує, що саме порушення водообміну між заповідними водоймами і Чорним морем стало причиною такого стрімкого висихання.

Як зазначив Русєв, зараз лиман Будури практично без води. На невеликій його площі йде формування солі. В останні місяці водна екосистема лиману поступово набувала червоний колір.