Ірина Венедіктова зустрілася з генсеком Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич  / фото gp.gov.ua/ua

Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова у Страсбург зустрілася з генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич та президентом Європейського суду з прав людини Роберто Спано.

Про це повідомляє Офіс генпрокурора України.

Зазначається, що під час зустрічі з генсеком Ради Європи на найвищому рівні сторони обговорили досягнення у реформі прокуратури, зокрема щодо кадрового перезавантаження та відновлення органів прокурорського самоврядування, а також закладення підвалин для початку роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів.

Відео дня

Генпрокурор подякувала Раді Європи за допомогу у трансформаціях інституції та запровадженні кращих міжнародних практик. Зокрема, за сприяння в розробці першої в історії Стратегії розвитку прокуратури, участь у напрацюванні Концепції розвитку кримінальної юстиції та органів правопорядку і експертній підтримці ряду законодавчих ініціатив. Наразі важливим етапом у розвитку прокуратури є збереження та захист результатів нещодавно проведеної реформи.

Ірина Венедіктова зустрілася з генсеком Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич / фото gp.gov.ua/ua

"Офісом генерального прокурора спільно з міжнародними партнерами, зокрема за підтримки Ради Європи, розроблено проєкт нового Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів та інші важливі документи, а також проводиться робота над удосконаленням дисциплінарної процедури. Це репутаційний дороговказ для прокурорів. Також ми докладаємо максимум зусиль для забезпечення як інституційної незалежності прокуратури, так і незалежності й самостійності кожного прокурора. Суспільство хоче бачити прокуратуру чесною, незалежною та ефективною, довіра людей – це запорука успіху. Українська прокуратура відкрита до співпраці та перейняття досвіду. Інституція європейського зразка – амбітна ціль, до якої ми вже впевнено крокуємо", – поділилась генеральний прокурор.

Сторони обговорили тему активізації боротьби із корупцією, а Ірина Венедіктова розповіла також про інші важливі напрямки розвитку та роботи органів прокуратури України.

Генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич заявила про готовність подальшої підтримки української прокуратури в реформуванні.

Під час зустрічі з президентом ЄСПЛ Роберто Спано сторони обговорили співпрацю задля запобігання порушенням прав людини, а також забезпечення реагування на випадки неналежного поводження працівниками правоохоронних органів.

Ірина Венедіктова розповіла, що увага української прокуратури сконцентрована на протидії порушенням основоположних прав і свобод людини, забороні катувань, контролі за створенням належних умов тримання у місцях несвободи, забезпеченні нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях за фактами неналежного поводження з боку правоохоронців.

Ірина Венедіктова зустрілася з президентом ЄСПЛ Роберто Спано  / фото gp.gov.ua/ua

"Україна – один з антилідерів за скаргами громадян до ЄСПЛ і нам важливо змінити цю ситуацію. У структурі Офісу генерального прокурора діє спеціалізований підрозділ, який покликаний протидіяти порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах. Спільно з Уповноваженим у справах ЄСПЛ ми доопрацювали проєкт Стратегії запобігання та протидії катуванням у системі кримінальної юстиції на період 2021-2023 роки та відповідний операційний план. Також ми організували вивчення кримінальних проваджень, яких констатовано неефективність розслідування. За його результатами скасовано постанови про закриття проваджень, надано вказівки і ми контролюємо стан їх виконання", - зазначила генпрокурор.

За її словами, наразі вдається виявляти значно більше фактів неналежного поводження з боку з правоохоронців. Ірина Венедіктова також наголосила, що наразі активізована робота органів прокуратури з контролю за умовами тримання в’язнів.

Також Генпрокурор акцентувала на важливості співпраці з Європейським судом з прав людини у сфері протидії порушенням прав громадян на Донбасі та у Криму.

"У провадженні Європейського суду з прав людини наразі перебувають 4 міждержавних справи України проти Росії. Ми координуємо зусилля із Міністерством юстиції України та Міністерством закордонних справ для ефективного представництва держави в міжнародних судових інстанціях", - зазначила Ірина Венедіктова.

Президент ЄСПЛ, в свою чергу, наголосив на важливості реформи прокуратури, яка відбулася, та потребі судової реформи в Україні. На думку Роберто Спано, верховенство права в державі неможливе без докорінних змін та гарантій незалежності суддів і їх високих етичних норм.