
У світі є чарівний зелений камінь, який утворився внаслідок катастрофічного космічного зіткнення та став одним з найбільш популярних геологічних скарбів на Землі. Йдеться про молдавіт, який зустрічається лише в Чехії та вартує 110 тисяч євро за кілограм. Про це пише Farmingdale Observer.
Як народився зелений скарб?
Майже 15 млн років тому резонансна подія назавжди змінила європейський ландшафт. Йдеться про подію, коли на територію сучасної південної Німеччини впав метеорит, утворивши 24-кілометровий кратер Ріс поблизу Нердлінгена. Через цей космічний удар почалися настільки екстремальні температури, що навколишні гірські породи повністю випарувалися.
"Аномальна спека і тиск розтопили поверхневі відкладення, запустивши розплавлені краплі на сотні кілометрів крізь атмосферу. Швидко охолоджуючись, ці розпечені частинки застигли у характерну склоподібну речовину, яку ми сьогодні знаємо як молдавіт. Цей процес утворення пов'язує молдавіт з іншими захоплюючими космічними явищами, подібно до того, як марокканський метеорит надав докази існування термальної води на Марсі", - підкреслили у матеріалі.
Порівняно зі звичайними дорогоцінними каменями, які кристалізуються впродовж мільйонів років глибоко в мантії Землі, молдавіт утворився за секунди.
"Його аморфна, некристалічна структура класифікує його як природне скло, а не справжній мінерал. Характерний пляшково-зелений колір каменю обумовлений вмістом заліза, з варіаціями від лісового до блакитнувато-зеленого залежно від точного хімічного складу", - пояснили у Farmingdale Observer.
У чому його ексклюзивність?
Молдавіт робить винятковим його вкрай обмежене поширення. Понад 99% всіх зразків походять з одного регіону: верхнього басейну річки Влтави на півдні Чехії. Назва "молдавіт" походить від річки Молдау (німецька назва Влтави), де багато зразків було вперше виявлено у 1836 році.
Зазначається, що первинні родовища молдавіту знаходяться навколо Чеських Будейовиць, Тргове-Свіни та Прахатіце.
"Деякі шматки також з'являються поблизу річки Їглава в Моравії, хоча вони, як правило, мають темніше забарвлення і меншу прозорість. Ця географічна ексклюзивність значно підвищує рідкісність і цінність молдавіту", - додали у матеріалі.
Водночас ціни на молдавіт за останні десятиліття значно зросли. На початку 2000-х років зразки здебільшого продавалися близько за 4,60 євро за грам (226 грн - УНІАН).
"До 2025 року високоякісні зразки коштували понад 110 євро за грам (5 417 грн - УНІАН) - вражаючі 110 000 євро за кілограм. Зразки музейної якості з винятковою прозорістю та виразними природними формами коштують ще дорожче", - уточнюють у виданні.
Інші матеріали про мінерали у світі
Раніше у США геологи відкрили три нові мінерали. Йдеться про рейдмаркіт, віргіллует та стунортопіт, що збільшили їхню кількість у світі до 5998 видів.
"Кожен мінерал вшановує жителя Нью-Мексико, чия життєва праця сприяла розвитку регіональної геології: колекціонера мінералів Рамона С. ДеМарка, економічного геолога доктора Вірджила В. Люта та професора Університету Нью-Мексико доктора Стюарта А. Нортропа", - підкреслили в earth.com.
Також повідомлялось, що у Китаї учені знайшли родовище торію вартістю 178 мільярдів доларів. Зокрема дослідники відкрили поклади торію, завдяки чому КНР може значно розвинутися у виробництві електроенергії.