В Україні вшановують пам'ять жертв Бабиного Яру / фото: УНІАН

Сьогодні в Україні згадують одну з найтрагічніших сторінок історії Другої світової війни - 78 років тому у київському урочищі Бабин Яр нацисти почали масові розстріли мирних громадян.

У зв'язку з цим президент України Володимир Зеленський звернувся до народу. Глава держави зазначив, що пам'ять Бабиного Яру та Голокосту - це попередження для всього людства про те, що ідеологія насильства може повернути у минуле, коли людське життя ставало розмінною монетою у руках диктаторів.

Читайте такожНа Кіровоградщині осквернили меморіал жертвам Голокосту

Відео дня

"Сьогодні ми з глибоким сумом згадуємо одну з найтрагічніших сторінок нашого минулого - 78 років тому у київському урочищі Бабин Яр нацисти почали масові розстріли мирних громадян. Неймовірна і страшна за своєю сутністю політика, породжена апологетами расової чистоти Третього рейху, вилилася у планове винищення представників єврейської національності на окупованих нацистами землях", - йдеться в зверненні.

Президент нагадав, що урочище Бабин Яр стало місцем масових страт радянських військовополонених, учасників українського визвольного руху, так званих "порушників режиму" та усіх, хто заважав окупантам.

"В Україні сотні скорботних місць, де у роки Другої світової війни лютував Голокост і проходили масові страти. Це і Богданівка на Миколаївщині, і Вінниця, це і Одеса та Житомир, це і Харків та Закарпаття. У роки війни, коли здавалося б усе навколо дихало жорстокістю і смертю, проявилися найкращі якості нашого народу: милосердя, співчуття і жертовність", - зазначив він.

Зеленський наголосив, що Україна з великою вдячністю пам’ятає про вчинки простих людей, які, ризикуючи життям, рятували співвітчизників від неминучої загибелі.

"Трагічні сторінки історії слід пам’ятати не тільки, щоб шанувати пам’ять про загиблих, а й для того, щоб зробити висновки з минулого та не допустити помилок у майбутньому. Пам'ять Бабиного Яру, Голокосту - це попередження для всього людства про те, що ідеологія нетерпимості та насильства може повернути нас у страшне минуле, коли найдорожче - людське життя - ставало лише розмінною монетою у руках диктаторів. Переконаний, український народ завжди буде єдиним у прагненні ніколи не допускати будь-яких проявів ворожнечі на расовому чи національному ґрунті", - наголосив президент.

З вересня 1941 року до кінця вересня 1943-го Бабин Яр був місцем регулярних розстрілів і захоронень, які проводили органи нацистської поліції безпеки та айнзанцгрупи СД разом з окупаційною владою Києва.

Жертвами нацистів стали євреї, роми, радянські військовополонені, українські націоналісти, пацієнти київської психіатричної лікарні, в’язні Сирецького табору та загалом усі ті, кого гітлерівці вважали своїми ворогами.  Бабин Яр став некрополем для більше ніж 100 000 цивільних громадян та військовополонених.