
В Україні живе чимало людей з інвалідністю. Для них призначені місця на парковці та в громадському транспорті.
Колишня заступниця міністра охорони здоров'я України, адвокатка Наталія Лісневська розповіла УНІАН, люди з якими діагнозами можуть займати місця для інвалідів згідно з українським законодавством.
Місця для інвалідів у метро, автобусі та на парковці
Місцями для людей з інвалідністю в будь-якому транспорті та на парковці мають право користуватися особи з будь-якою групою інвалідності, незалежно від того, внаслідок чого ця інвалідність настала.
Раніше було обмеження, хто може ставити машину на місця для інвалідів - це були тільки ті люди, які мали інвалідність опорно-рухового апарату, але зараз такого правила вже немає.
Займати місця для людей з інвалідністю в автобусі, метро, поїзді не можна, оскільки це спеціальні місця, відведені для окремої категорії громадян. Якщо людина без інвалідності попадеться на тому, що зайняла таке спеціальне місце, то їй загрожує притягнення до адміністративної відповідальності і її можуть оштрафувати.
Захищає місця для інвалідів в автобусі закон. Так, згідно з частиною 7 статті 133-1 КУпАП за безпідставну відмову в пільговому перевезенні осіб з інвалідністю підприємців або водіїв транспортних засобів можуть оштрафувати на 850 гривень.
Якщо, наприклад, місце для людини з інвалідністю зайняв пасажир без особливих потреб, то водій зобов'язаний попросити його звільнити пільгове місце.
Якщо людині з інвалідністю сказали, що пільгове місце зайняте, вона може поцікавитися, чи дійсно його зайняв громадянин з особливими потребами. Якщо виявилося, що там сидить не людина з особливими потребами, особа з інвалідністю може звернутися в поліцію і повідомити про правопорушення.
"Зазвичай штрафи не накладають до появи людини з інвалідністю. Тобто особу, яка зайняла місце для людини з інвалідністю, не покарають, якщо людина з інвалідністю вчасно зможе бути забезпечена місцем", - додала адвокатка.
Якщо особа зайняла місце для людини з інвалідністю на парковці, то це порушення правил дорожнього руху, і за це штрафують.
Якщо всі місця для людей з інвалідністю на парковці зайняті, такі громадяни можуть безкоштовно зайняти будь-яке вільне місце.
Чи можна займати місця для інвалідів у поїзді
За словами адвоката, це спеціальне місце, і звичайна людина купити його не має права. Приміром, коли "Укрзалізниця" продає квитки і до останнього моменту залишаються квитки для людей з інвалідністю, то все одно їх не повинні продавати іншим, оскільки людина з особливими потребами може прийти і викупити спеціальне місце.
Держава відшкодовує перевізникам пільгове перевезення людей з інвалідністю, тому такі квитки зазвичай дешевші. Крім того, місця для інвалідів можуть бути в чомусь зручнішими.

Наталя Лісневська закінчила факультет Психології КНУ імені Тараса Шевченка.
Була заступницею міністра охорони здоров'я України у 2014 - 2015 рр. З 2010 року веде активну юридичну, наукову, популяризаторську і адвокатську практику в сфері медичного права.