Хто може оформити субсидію з 1 травня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Субсидії в Україні отримують багато громадян країни, і для того щоб мати можливість платити за комунальні послуги менше, потрібно звернутися до ПФУ. На офіційному сайті відомства зазначено, що після закінчення опалювального сезону, а саме з 1 травня, органи ПФУ визначатимуть, які громадяни України отримають можливість оформити знижку на оплату води, світла, газу та опалення на наступний опалювальний сезон.

Про те, як дізнатися, чи нараховано субсидію, хто має на неї право, а хто може втратити - далі в матеріалі.

Субсидія з 1 травня – хто має право

Юрист адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба" Сергій Ланкін в коментарі УНІАН пояснив, який має бути дохід для отримання субсидії. Він сказав, що право на субсидію має малозабезпечена сімʼя, у якої дохід нижчий, ніж два прожиткових мінімуми, і у якої витрати на комунальні послуги становлять понад 15% її сумарного доходу.

Відео дня

Він підказав, як оформити субсидію - особи, які підпадають під такі критерії, для отримання субсидії мають заповнити відповідну заяву та можуть її подати до місцевих виконавчих органів, у тому числі у виконавчий комітет, якщо йдеться про село, або через ЦНАП чи портал "Дія", коли мова йде про інші населені пункти. Щоб отримати субсидію, потрібно заповнити дані про фінансове становище родини, сімейний стан, вказати джерела доходів. На підставі цих даних влада визначатиме, - призначати субсидію чи ні.

Важливо розуміти, що зараз субсидії монетизуються, тобто вони не є знижкою на оплату комунальну послугу. Пільги на оплату комунальних послуг в Україні не особливо популярні, частіше застосовується адресна допомога від держави у вигляді субсидій. 

Який розмір субсидії для пенсіонерів в Україні та інших пільговиків

В Україні достатньо великий перелік соціально вразливих верств населення, кому дозволена субсидія з оплати комунальних послуг, і які мають право на пільги, і можуть їх оформити через Пенсійний фонд. Юрист показав на прикладі, як розраховується субсидія для різних категорій населення:

  • учасники бойових дій мають право на знижки у розмірі 75% на кожну з комунальних послуг окремо;
  • особи, які отримали інвалідність внаслідок війни - 100% знижки;
  • члени сімей загиблих захисників та інші категорії пільговиків, зокрема, ліквідатори аварії на ЧАЕС, багатодітні сім’ї, колишні працівники правоохоронних органів та інші соціальні категорії - 50%.

За словами Ланкіна, проблема полягає у тому, що в нашій країні немає єдиного механізму, за яким особи, які мають право на пільги на сплату комунальних послуг, могли б їх оформити. Окрім того, щоб подати заяву для отримання знижки у Пенсійний фонд, пільговики ще мають окремо звертатися із заявою до кожної компанії-постачальника конкретних комунальних послуг.І у різних населених пунктах будуть різні порядки взаємодії з компаніями для реалізації пільги - наприклад, взаємодія з "Київгазом" буде не така, як з "Лубнигазом" і тд.

Як вказує юрист, незважаючи на обов’язок з січня 2023 року Пенсійного фонду повідомляти надавачів комунальних послуг про пільговий статус громадянина - краще самостійно окремо повідомити комунальників про наявність передбачених законом гарантій довільним листом.

Насправді, каже юрист, в законодавстві передбачено досить багато пільг, однак на практиці їх реалізація дещо ускладнена. У Конституції написано, що обсяг прав громадян не можна зменшувати, і виходить, що держава нічого не може зробити із вже впровадженими пільгами, але й не може забезпечити їх втілення у життя, і виходить замкнене коло:

"Можна припустити, що держава створила досить складний шлях для отримання пільг, щоб у громадян зайвий раз не виникло бажання скористатися всіма тими пільгами, які для них передбачені". 

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук також додав, що субсидія на комунальні послуги вираховується індивідуально. За його словами, якщо людина платить 3 тисячі гривень за комунальні послуги, то держава може покрити субсидіями, до прикладу, тисячу гривень, можливо, більше. Сума субсидій залежить від того, кому саме вона нараховується, який у людини дохід, скільки осіб прописано у житлі, про який будинок йдеться, яке встановлено опалення.

Субсидії в зимовий період отримують приблизно 3 мільйони домогосподарств, а пільги - близько 400 тисяч сімей. На субсидії та пільги держава витрачає приблизно 45 мільярдів гривень. З цієї суми понад 30 мільярдів гривень йде на субсидії, а решта - на пільги.

Як отримати субсидію за комунальні послуги в Україні

На офіційному сайті ПФУ зазначено, що з 1 травня 2025 року по 30 вересня 2025 року буде проводитись розрахунок субсидій на період відсутності опалення, тобто на неопалювальний сезон.

Для більшості українців субсидія буде призначена автоматично, окрім п’яти категорій громадян. Вам потрібно особисто подати заяву на отримання субсидії на неопалювальний період, якщо:

  • ви орендуєте житло і платите комунальні платежі;
  • у вас вже є житлова субсидія за статусом ВПО по місцю, де ви фактично мешкаєте;
  • в вашому житлі фактично проживає менше людей, ніж прописано;
  • ви отримуєте субсидію, але у вашому домогосподарстві є задекларовані особи.
  • ви маєте право на субсидію, але в опалювальний період вам призначили нульову.

Подати заяву потрібно протягом 60 днів с момента початку неопалювального сезону. Тоді субсидію призначать одразу як тільки підтвердиться право особи на її отримання.

довідка
Юрій Корольчук
Юрій Корольчук
експерт Інституту енергетичних стратегій

Юрій Корольчук родом зі Львова. Навчався у Львівському національному університеті ім. Івана Франка. Корольчук працював у Львівській обласній державній адміністрації, був керівником пресцентру держкомпанії "Газ України".

Крім того, очолював пресцентр ВАТ "Укртранснафта" та й був керівником пресцентру групи "Нафтогаз". Зараз Корольчук - експерт Інституту енергетичних стратегій.

довідка
Сергій Ланкін
Сергій Ланкін
Юрист Адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба"

Представляє інтереси військовослужбовців та їх сімей. Громадський діяч та волонтер. Автор ряду реформ, спрямованих на покращення соціальних гарантій у сфері ветеранської політики. Юридичний радник низки благодійних проектів щодо допомоги учасникам російсько-української війни.

Вас також можуть зацікавити новини: