28 жовтня о 12:00 Верховний Суд розглядаєкасаційну скаргу колишнього власника збанкрутілого ПАТ "ПЛАТИНУМ БАНК" Григорія Гуртового. Він намагається оскаржитирішення Верховного Суду, яким з нього та ще 9 топ-менеджерів цього банку присуджено стягнути понад 1,4 млрд грн. Про це повідомив політологМар’ян Ощановський на сайті Цензор.НЕТ.
Нагадаємо, у березні 2024 року ВС ухвалив рішення за позовом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за яким 10 колишніх керівників банку, серед яких і нинішня перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова, мають повернути банку близько півтора мільярда гривень. У таку суму суд оцінив збитки, завдані їхніми рішеннями банку та його кредиторам.
Рішення ВС є остаточними та не підлягають оскарженню, проте екс-власник Платинум банку намагається його оскаржити з формальних підстав – на підставі того, що з моменту подання фондом гарантування позову він як сторона судового процесу нібито не був належним чином поінформований судом про дату та час розгляду справи, не перебував в Україні, а тому не знав про суди.
Однак цей аргумент може бути поставленим під сумнів судом, оскільки справа увесь цей час постійно висвітлювалась у ЗМІ, а крім того, у позові разом з Григорієм Гуртовим фігурує більша частина його менеджменту у Платинум банку, які знали про судову справу. Також у цій справі Гуртового представляє те саме адвокатське об’єднання, яке представляло інтереси інших відповідачів у справі № 910/12955/20.
Крім того, у суді, вочевидь, перевірять, чи справді екс-власник Платинум банку за ці роки не перетинав кордону України. Для цього достатньо дати запит до Держприкордонслужби за всіма його паспортами. Екс-власник Платинуму є також громадянином Ізраїлю та рф.
Також він має кілька бізнесів в Україні, що вимагає хоча б періодичного перебування в Україні. За відкритими даними він є співзасновником діючої української компанії ТОВ "ФРЕГАТ ІСП" та ФОП з реєстрацією у Києві за адресою на вул. Хрещатик, куди йому надсилались судові матеріали.
Нагадаємо, з грудня 2013 по лютий 2014 року "Платинум банк" уклав низку кредитних договорів з шістьма пов’язаними юрособами: ТОВ "Стратагема-Інвест", ПП Логістик Транс", ФК "Реал Інвест", ТОВ "Тітан Південь" на 12 млн доларів США кожна; з ТОВ "Тітан Південь" на 3 млн доларів США та з ТОВ "Кодос Інвест" та ТОВ "Ошер" про відкриття кредитних ліній на 15 млн дол. США кожна.
У наступні роки менеджмент банку неодноразово змінював умови цих кредитних договорів таким чином, що банк майже не отримував платежів від позичальників: кредити частково були переведені у гривню, була зменшена ставка з 10% до 2% у гривні та до 1% у валюті та постійно відтерміновувалися строки сплати.
Зрештою банк відніс ці кредити на 1,47 млрд грн собі у збитки, тобто, ці кошти втратили вкладники банку-фізичні та юридичні особи. На початку 2017 року Нацбанк визнав ПлатинумБанк неплатоспроможним, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав його ліквідацію, згодом подав позов (справа №910/12955/20) до менеджменту банку на цю суму та 18 березня 2024 року остаточно виграв справу у Верховному Суді. Нині ж справа знову опинилась у суді і кошти можуть не повернутись кредиторам банку.