Військові висловилися про те, які є плюси і мінуси того, що в армії України багато чоловіків старшого віку / фото ua.depositphotos.com

Триває мобілізація в Україні на сьогодні, і головний мінус "армії дорослих" - фізичний стан захисників, бо чим старша людина, то більше записів з'являється в її медичній картці.

Командир батальйону "Ахіллес" 92-ої окремої штурмової бригади Юрій Федоренко сказав виданню "Українська правда", що з роками знижується здатність справлятися з навантаженнями. Розповів, що на початку АТО у 2014-му йому було 23 роки, і він служив контрактником у Нацгвардії, брав участь у боях на Донеччині, отримав поранення і був списаний як обмежено придатний. Вже у 2022 році розпочав службу як доброволець.

"У 23 роки моя робота була пов'язана зі штурмовими діями - переважно в міській забудові. Тоді міг носити на собі по 50 кілограмів навантаження на далекі відстані. Після чого набагато швидше відновлювався, ніж зараз - у 33 роки", - розповів воїн.

Відео дня

При цьому додає, що зараз навряд чи зміг би переносити ті навантаження, які були у 23 роки. "А уявіть, що людині в 45 років, яка точно має якісь захворювання, треба пройти до бойової позиції 6 кілометрів і пронести на собі до 50 кілограмів БК", - додає Федоренко.

Військовослужбовець і народний депутат України Роман Костенко зазначив виданню "УП", що вік бійця - не єдиний і не визначальний фактор на полі бою, бо не менш важливий професійний досвід і вмотивованість.

"Завжди треба зважати на спеціальність: професійний танкіст, який має багато досвіду роботи з технікою, може і в 40, і в 50, і в 60 років бути професійним танкістом. Наприклад, мій брат - спеціаліст-технар. Він знає і БТР, і танк. Так, йому 50 років, але я не зустрічав такого молодого, який би зрівнявся з ним в управлінні або в ремонті БТР. Він змушує їхати те, що не може їхати. І таких людей багато", - сказав він.

Співбесідник додав, що, якщо мова йде про піхотинців, то, "звичайно, краще бути молодшим". "Бо в 40 і 50 років неможливо бути таким витривалим, як у 20", - наголосив Костенко.

Також старші бійці поступаються молодим в адаптивності до нових умов, швидкості реакції та здатності опановувати нову зброю і технології. Такі переваги молодих військових над старшими відзначали усі співрозмовники видання.

Командир роти "Гонор" батальйону "Вовки Да Вінчі" 43-річний Олександр Ябчанка на початку повномасштабного вторгнення долучився до українського війська як доброволець, не маючи жодного бойового досвіду.

За два роки великої війни він воював на Лиманському, Бахмутському напрямках, брав участь у контрнаступі на Харківщині та кілька разів був поранений, але після лікування завжди повертався на фронт.

Він розповів, що середній вік військових у його підрозділі, який він очолив в березні 2024 року, понад 40 років. "Молоді військові завдяки швидкості реакції і хорошій пам'яті значно краще розбираються із сучасною технологічною зброєю, ніж "діди". Як на мене, це головна перевага молоді", - зазначає Ябчанка. При цьому він додав, що 40–50 років - цілком працездатний вік для бійця.

"Під час війни набагато важливіша твоя готовність, а не дата народження в паспорті. За понад два роки участі в бойових діях на складних ділянках фронту я не згадаю жодної ситуації, коли подумав би: "Ой, Боже, я вже занадто старий для цього", - додає командир роти "Гонор".

Демограф Олександр Гладун пояснює, чому постарішали ЗСУ. Він вважає, що демографічна ситуація в країні - один із головних факторів, який вплинув на старіння української армії.

При цьому зазначає, що розвал економіки на початку 90-х призвів до значного скорочення народжуваності в Україні - в 1991-му 100 українок народжували 178 дітей, а відтоді цей показник знижувався, і повернутися до нього Україні не вдавалося жодного разу за 33 роки.

Демограф повідомив, що 2001-й узагалі став роком найнижчої народжуваності в українській історії часів незалежності - тоді 100 жінок народжували лише 108 дітей. При цьому кількість жінок репродуктивного віку в Україні суттєво не змінилася з 1991-го по 2001-й.

За його словами, щоб населення не скорочувалося, цей показник має бути вдвічі більшим - приблизно 100/220. "Зараз вікова категорія чоловіків 40+ суттєво переважає тих, кому від 18 до 25 років", - пояснив експерт.

У центрі уваги мобілізація 2024 - що сьогодні варто знати

Як повідомляв УНІАН, більшість українських солдатів, які стримують російську армію під час вторгнення, - чоловіки середнього віку.

У публікації The Times зазначалося, що їхні слабкі фізичні можливості ускладнюють військове планування. Видання зауважує, що це унікальна ситуація, якщо порівнювати з великими війнами минулого століття, коли більшість солдатів складали чоловіки років двадцяти або навіть молодші.

Однією з причин цього The Times називає велику хвилю добровольців, які пішли до армії в перші тижні повномасштабного вторгнення. Переважна більшість із них були чоловіками у віці 40+. Багато хто очікував, що їхні бригади незабаром будуть посилені молодшими новобранцями. До того ж тоді мало хто вірив, що війна триватиме так довго.

Втім, як писало видання, не всі солдати старшого віку були добровольцями. Багатьох було мобілізовано, і критики кажуть, що на фронт потрапила непропорційно велика кількість літніх чоловіків з сільської місцевості, яким не вистачило грошей, щоб відкупитися від мобілізації.

Вас також можуть зацікавити новини: