
Україна намагається наздогнати РФ по дронах на оптоволокні, але це стратегічно неправильне рішення.
Таку думку в етері Radio NV висловив колишній офіцер повітряних сил, нині заступник Генерального директора компанії із виробництва засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський. Він пояснив, що притримується такої думки, оскільки дрон на оптоволокні потребує пілота, який ним керує. А дрон на штучному інтелекті може використовуватись автоматично.
За його словами, Україні треба рухатися безпосередньо в напрямку дронів зі ШІ.
"Тоді один пілот може керувати одночасно 20 дронами. А дроном на оптоволокні керує один пілот і на виконання завдання йому потрібно близько 20 хвилин з розгортанням і згортанням робочого місця. І тут треба зрозуміти: один пілот і 20 хвилин або 1 пілот і 20 дронів, які виконують одночасно бойову задачу в певному секторі. Тому нам потрібно, розробляючи наші дрони-перехоплювачі, шукати рішення в автоматизації процесу. Тобто дольот до сектору в автоматичному режимі - на автопілоті, потім в секторі автоматичний пошук цілі, захоплення цілі і далі вже оператор приймає рішення чи перехоплювати цю ціль чи шукати іншу. Це все, що повинен зробити оператор", - пояснив фахівець.
Тобто, як зазначив Храпчинський, мова йде про те, що перемогти Росію за рахунок технологій.
За його словами, Україна вже "активно панує" в повітряному просторі РФ за рахунок своїх безпілотників.
"Тут треба розширювати наші можливості. Вже є домовленості з Німеччиною щодо розгортання програми будівництва і далекобійних ракет, і дронів, які передбачають тактичну глибину 2,5 тис. км. При фінансуванні і масштабуванні цих можливостей ми зможемо завдавати рішучих ударів по території РФ", - зазначив також Храпчинський.
Він також прокоментував ситуацію з протиповітряною обороною (ППО) України у зв’язку з рішенням США обмежити постачання певних видів озброєння, в тому числі ракет для "Петріотів".
"У нас стає більше власних засобів, якими можемо працювати по ворожим цілям. І ми не обмежені у використанні цієї зброї з боку західних партнерів. Пригадаймо, як Україна просила далекобійну зброю, а потім почала виробляти власну. Те саме треба робити з протиповітряною обороною", = зазначив вахівець.
Він деталізував, що не говорить про створення чогось на кшталт Patriot або SAMP/T, а про точкові рішення, які допоможуть Україні сформувати основну ударну силу проти безпілотників.
За його словами, треба зробити таку розлогу ешелоновану систему ППО, яка буде якісно працювати і дасть змогу активно виявляти та збивати будь-які повітряні цілі.
"Це повинна бути класична система радіолокації - пасивної, активної, додаткові датчики. І все це повинно формувати радіолокаційне поле, яке дозволить не тільки бачити повітряну ціль, а в режимі реального часу передавати її координати на засоби ураження, які будуть з певними елементами обчислення, щоб проводити розрахунок балістики, коли починати стріляти", - сказав Храпчинський.
Загалом, розподілене перехоплення повітряних цілей – для якихось будуть використовуватись автоматичні турелі, для інших дрони-перехоплювачі або малі зенітні ракети, створить такий захист, який призведе до того, що використання "шахедів" буде неефективним, вважає Храпчинський.
"Росіяни стикнуться з такою протидією, яка змусить їх просто не використовувати дрони… Навіть зараз, коли ми виробляємо дрони-перехоплювачі, треба зрозуміти, що наступні дії з боку ворога – це буде ухиляння або збільшення швидкостей. На що ми повинні відповідати не тільки простим перехопленням в режимі "погоня", а додатково казати про реактивну тягу. Це буде стратегічне бачення цієї ситуації і ворогу буде складно зрозуміти, куди рухатися (в модернізації дронів). Головна мета – зробити так, щоб ворог не знав, куди йому рухатися. Тоді всі ці потужності, які він розгорнув в одному напрямку – в створенні дрону, перетворяться на непотрібні заводи", - зазначив Храпчинський.
Війна в Україні: новини
Нещодавно The Economist опублікував матеріал, в якому стверджувалось, що Україна поступово наближається до війни роботів із роботами. Зазначалось, що навесні Україна оголосила про плани розгорнути 15 тис. тільки наземних роботів і в цьому напрямі Україні вдається випереджати Росію.
Днями віцепрем'єр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров сказав, що Україна може домогтися прориву в протидії "шахедам". У разі успіху масштаб терору цивільного населення може помітно знизитися.