Американський пакет допомоги, який Україна отримуватиме до кінця року, окрім іншого, буде включати нові для України авіабомби AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW). Що про них варто знати?

Вони мають різні модифікації як за бойовою частиною, так і за використанням. В базовій модифікації вони мають дальність польоту 130 км. Тобто, це вдвічі більше, ніж, приміром, французька плануюча бомба Hammer, яку ми дуже успішно використовуємо, і дальність польоту якої, в середньому, 60-70 км. Американські авіабомби GBU-39 мають приблизно такий самий показник дальності польоту.

Проте у JSOW - набагато потужніша бойова частина. Звісно, це залежить від модифікації, але можна говорити про в 3-4 рази більшу потужність.

Загалом, вони бувають з бойовою частиною касетного типу, з бойовою частиною унітарного бетонобійного типу, тобто бомби для знищення бункерних об’єктів, стаціонарних об’єктів.

Найцікавіша модифікація авіабомб AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) - з реактивним блоком прискорення. Фактично, це бомба з реактивним двигуном. В американській модифікації вона має дальність польоту 560 км. Втім обмеження по експорту таких засобів ураження – 300 км. Тобто, навіть якби ми зробили запит на таку бомбу, це було б те саме, що ракети ATACMS, Storm Shadow, SCALP EG.

Відмінність авіабомб JSOW від усіх цих ракет – їх можна збити, а бомбу – ні. Тому для росіян саме з цією зброєю буде набагато більше проблем.

JSOW призначені для використання на винищувачах F-16, абсолютно інтегровані під них. І якщо ми не зможемо інтегрувати їх в наші бомбардувальники Су-24, з наявних F-16 ми зможемо виконувати завдання по лінії бойового зіткнення на безпечних для винищувачів відстанях. А згодом зможемо зробити запит на більш вдосконалені версії і вже бити на 300 км.

Якщо США знімуть заборону на удари по території Росії їхньою зброєю, це буде чудово і ми зможемо бити бомбами JSOW по країні-агресору. Якщо ж ми не отримаємо такого дозволу від США, то будемо працювати по зоні в 130 км – по штабах, командних пунктах, пунктах управління та інших стаціонарних об’єктах. Якщо це будуть JSOW з бойовою частиною касетного типу, то удари можуть завдаватися по аеродромах, дивізіонах протиповітряної оборони, по великих скупченнях людського ресурсу та техніки ворога, польових таборах, ремонтних базах.

Таким чином, з одного боку, бомби JSOW не зможуть змінити хід війни, вони тільки доповнюють всі ті засоби, які при комплексному використанні зможуть досягти цієї мети. З іншого боку, не можна погодитися з аналітиками, які говорять, що JSOW взагалі нам не потрібні, бо від них не буде ніякої користі.

Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив"

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням