этот материал доступен на русском

Washington Post: Геополітичні наслідки Чорнобиля відчутні на війні в Україні

14:45, 17 липня 2019
Світ
701 0
Вибух на Чорнобильській АЕС підштовхнув СРСР до розпаду, а Україну — до ядерного роззброєння / УНІАН

Після виходу серіалу «Чорнобиль» від HBO аварія на атомній електростанції в радянській Україні стала культурним феноменом, а зона відчуження навколо реактора – туристичним напрямком. Ретельна спроба авторів фільму відтворити людську дурість і неефективність радянської системи ставила за ціль показати, що сталося і чому.

Але масштаби геополітичних наслідків Чорнобильської катастрофи менш відомі. Наслідки аварії вийшли далеко за межі радіаційного забруднення. Вони проникли в соціальне і політичне полотно занепалого радянського суспільства. Чорнобиль підштовхнув СРСР до розпаду і скоротив ядерні можливості незалежної України. Про це пише Washington Post, додаючи, що відлуння аварії на електростанції в 1986 році досі звучить на передовій війни, яка триває на Сході України, а також в запереченнях Москви своєї участі в підриві української територіальної цілісності.

Читайте такожWashington Post: Урок катастрофи на Чорнобильській АЕС досі не засвоєний

Аварія на ЧАЕС глибоко потрясла новообраного лідера СРСР Михайла Горбачова. У своїх мемуарах він писав, що, дізнавшись про прогалини в конструкції реактора, він почав глибоко не довіряти радянському таємному військово-промисловому комплексу. Зокрема, він засумнівався у розхвалених технологіях і можливостях перемогти США у гонці озброєнь. Чорнобиль допоміг зміцнити прихильність до контролю озброєнь. Зокрема, це закінчилося підписанням Угоди про ліквідацію ракет малої й середньої дальності між СРСР і США в 1987 році, а також Угоди про скорочення стратегічних наступальних озброєнь в 1991-му. Ці домовленості зменшили ядерні арсенали майже на половину.

Але політика ядерного роззброєння налаштувала проти Горбачова консерваторів у радянському оборонному істеблішменті. Вони влаштували переворот в серпні 1991 року, підштовхнувши радянську імперію до розпаду. Шок від Чорнобиля також поширив настрої в радянському суспільстві проти ядерних технологій і проти істеблішменту. Для багатьох громадян країни причини катастрофи, а також спроби уряду приховати її масштаби й наслідки стали втіленням зневаги радянської системи до людського життя і добробуту. В деяких республіках СРСР громадське невдоволення вилилося в національні рухи, які вимагали політичної незалежності від Москви. Дослідник Джейн Доусон назвала це явище «екологічним націоналізмом». І ніде термін «антиядерний» не був більшим синонімом до «антирадянського», як в Україні. Саме там і розташований Чорнобиль. Українське бажання триматися якомога далі від Москви стало однією з головних причин краху радянської імперії.

Читайте такожThe Atlantic: «Чорнобиль» нагадує, як світу пощастило з розпадом СРСР

Україна грала ключову роль у виробництві зброї в СРСР, а також у військовому плануванні. На її території були розгорнуті 176 міжконтинентальних балістичних ракет, а також 1200 ядерних боєголовок і 44 стратегічні бомбардувальники з 500 ядерними крилатими ракетами. Україна володіла третім найбільшим ядерним арсеналом у світі після США і Росії.

В липні 1990 року на хвилі антиядерних і антирадянських настроїв, український перший багатопартійний парламент ухвалив Декларацію про суверенітет, оголосивши, що Україна збирається стати нейтральною неядерною країною. Лідер партії «Рух» Іван Драч вніс антиядерний пункт в документ. В травні 2013 року він пояснив свій вчинок: «Такий був настрій після Чорнобиля». Трохи більше, ніж через рік після проголошення Декларації, СРСР припинив своє існування. А доля його стратегічних озброєнь викликала занепокоєння.

Українські ядерні настрої теж змінилися. Лідери країни тепер постали перед завданням розбудови держави й гарантування її безпеки. Вони не знали, стане нова Росія партнером чи загрозою. Бажання роззброїтися зникло. Оскільки відносини з Москвою погіршувалися, з’явилася нова риторика: будучи наступницею СРСР, Україна була законним спадкоємцем ядерних арсеналів на рівні з Росією.

Читайте такожForbes: Чи може катастрофа в Чорнобилі повторитися?

Міжнародне законодавство не давало чіткої відповіді. Україна була законним спадкоємцем звичайних радянських озброєнь на своїй території. Чому б їй за таким же принципом не володіти і ядерною зброєю? Хоч їй і бракувало деяких ключових елементів для повномасштабної ядерної програми, у неї були наукові й технологічні можливості заповнити прогалини за 3-5 років. Білорусь і Казахстан, які теж отримали частини радянського стратегічного арсеналу, пильно стежили за українським ядерним гамбітом.

Якби пострадянські країни зберегли цю зброю, світ став би свідком найбільшої хвилі поширення ядерної зброї в історії. Але історія пішла іншим шляхом не в останню чергу завдяки дипломатії президентів США Джорджа Буша-старшого і Білла Клінтона. Вони поєднали тиск, технічну підтримку ядерного роззброєння й обіцянки надати стратегічне партнерство. В Україні зерно американської політики впало на плодючий ґрунт чорнобильського досвіду. Навіть ті українські політики, які розуміли потенційні загрози з боку Росії, не хотіли використовувати ядерну зброю в якості фактору стримування. Президент Леонід Кравчук, який був високопоставленим комуністичним «апаратником» під час Чорнобильської катастрофи, був рішуче налаштований проти всього ядерного.

Читайте такожWashington Post: Серіал про Чорнобиль показує, до чого призводить брехня влади

«Досить лише запустити одну ракету по атомній електростанції й все, катастрофа! Нас всіх можуть знищити й без ядерної зброї. Тому що існують АЕС. Чорнобиль. Думаю, вся ядерна зброя повинна бути знищена», - сказав він.

В Україні так воно і сталося, а в Росії – ні. Москва стала єдиним спадкоємцем ядерного арсеналу СРСР в той час, як Київ, Мінськ і Нурсултан приєдналися до Угоди про ядерне нерозповсюдження. Щоб розібратися з українськими занепокоєннями у сфері безпеки, США, Велика Британія і Росія підписали в 1994 році Будапештський меморандум, зобов’язуючись «відмовитися від погроз чи застосування сили проти територіальної цілісності й політичної незалежності Україна, а також жодна зброя не буде використана проти України за виключенням випадків самозахисту».

Через два десятиліття після того Росія розпочала військову операцію проти України, яка вилилася в анексію Криму і кровопролитну війну на Донбасі, де вже загинули понад 13 тисяч людей. Не відомо, чи наважилася б Москва на це, якби Київ зберіг свій ядерний арсенал. Але це лише доводить, що спадок Чорнобиля відчутний навіть через 30 років.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram