Немає сенсу Сполученим Штатам Америки нарощувати ядерний потенціал заради того, щоб втримати Китай від застосування ядерної зброї під час можливої війни за Тайвань. Такого висновку дійшли аналітики Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні та лабораторії стратегічних ігор Массачусетського технологічного інституту, провівши масштабну симуляцію війни, пише Financial Times.
У публікації йдеться, що військові експерти зі США рекомендували Вашингтону збільшити його ядерні можливості, включаючи нову тактичну ядерну зброю, утім, симуляція показала, що це не вплине на рішення Китаю використовувати ядерну зброю. Під час гри найбільша ймовірність використання ядерної зброї виникала, коли команди Китаю стикалися з поразкою у вторгненні на Тайвань.
Зазначається, що військова гра не мала на меті оцінити, наскільки ймовірно, що Китай чи США вдадуться до ядерної зброї, а вивчала, які військові ситуації можуть змусити китайських чи американських командувачів спробувати використати її в гіпотетичній війні на Тайвані та як це могло б змінити подальший курс війни.
До таких військових ігор залучаються команди військових офіцерів, урядовців або експертів, які симулюють конфлікти з використанням комп’ютерних моделей, ігрових дошок, дискусій.
Видання пише, що, за оцінками Пентагону, Пекін до 2030 року подвоїть свій арсенал оперативних боєголовок з понад 500, який у нього був станом на минулий рік. Інші експерти оцінюють нинішню кількість приблизно в 440 боєголовок. Народно-визвольна армія Китаю тепер може запускати ядерну зброю з підводних човнів, літаків, автомобільних транспортних засобів, ракетних шахт.
Тож дослідники дійшли висновку, що політики США не повинні "розробляти додаткову ядерну зброю для конфлікту з Китаєм поза поточними планами ядерної модернізації" і не повинні "прагнути до кількісної ядерної переваги в очікуванні, що це стримає Китай від використання ядерної зброї".
Навчання також показали, що шляхи конфлікту, який став ядерним, були непередбачуваними. "Сприятливі результати були можливі, але повна перемога була недосяжною", - наводить видання висновок аналітиків.
Ймовірна війна Китаю за Тайвань: останні новини
Американські військові аналітики вважають, що Китай уже майже готовий до спроби силового захоплення Тайваню. Острівна держава розраховує на допомогу США, але експерти попереджають, що китайське вторгнення може статися саме у той момент, коли Америка буде найменш готова відстоювати свої геополітичні інтереси - за президента Дональда Трампа.
Влітку 2024 року під час передвиборчої кампанії Трамп заявив, що Тайвань повинен платити Сполученим Штатам за захист від китайської загрози.
Тайвань теж готується до можливого нападу Китаю. Зокрема тайванці уважно вивчають досвід України, яка зараз відбивається від Росії.