НАТО необхідно зосередитися на своєму основному супротивнику - Росії, вважає The Guardian/ колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, скріншот

Україна продовжує героїчну боротьбу проти російських загарбників, тоді як НАТО уперто уникає відкритого протистояння з Росією, що ще раз стало зрозуміло за підсумками саміту у Вашингтоні, пише The Guardian.

Хоч у НАТО і згодні з тим, що протистояння Росії життєво важливе для майбутньої безпеки Європи та верховенства міжнародного права, але їхній новий "Український договір" допомагає Києву просто вижити, а не перемогти, зазначає видання.

"У них немає плану перемоги над Росією. Ба більше, схоже, вони її бояться. Це відкрите запрошення президенту Володимиру Путіну до відновлення агресії у Східній Європі", - йдеться у статті.

"Коли пил осяде після того, як усі кортежі залишать Вашингтон, в Україні пануватиме така ж невизначеність, як і до саміту", - пише колишній посол США в НАТО Курт Волкер. "Жорстокі бої на лінії фронту, щоденні атаки російських бомбардувальників і безпілотників на українське цивільне населення та інфраструктуру [і] Путін, який вірить, що він усе ще може перемогти".

Відео дня

Як зазначає The Guardian, НАТО і Захід стикаються і з іншими потенційно важливими проблемами. Члени альянсу сперечаються з приводу Гази, а також України. А тепер до цього додався ще й Китай, чия військова підтримка путінської війни була піддана осуду.

"Найбільш очевидним джерелом напруженості [всередині НАТО] є зміна розподілу світової влади", - стверджує професор Гарвардського університету Стівен Волт. - Китай став... грізним суперником... Сьогодні Азія займає більшу частку уваги США, а Європа - меншу". У результаті, за його словами, трансатлантичні союзники поступово віддаляються один від одного.

При цьому зусилля, спрямовані на те, щоб НАТО, а не тільки США, відігравало більш значну роль в Індо-Тихоокеанському регіоні, мають обмежені можливості, і "європейські члени НАТО не зможуть сильно вплинути на баланс сил в Азії, навіть якщо захочуть", - пише Волт.

Як зазначає The Guardian, замість того щоб метушитися в пошуках нових глобальних викликів і місій, НАТО слід зосередитися на активному протистоянні загрозі на східних кордонах Європи, тій самій, яка послужила причиною створення альянсу в 1949 році.

"Росія залишається сенсом існування НАТО. І так було завжди. Стримування недостатньо. Путін має бути однозначно переможений, а сам він і його генерали-вбивці мають постати перед судом. Альтернатива - втрата України - може стати передсмертним дзвоном для самого НАТО", - підсумовує видання.

Результати саміту НАТО

З 9 по 11 липня 2024 року у Вашингтоні проходив саміт НАТО. На ньому було зроблено кілька гучних заяв, зокрема про створення "мосту" до членства України в НАТО.

11 липня на полях саміту НАТО у Вашингтоні було підписано Український договір (Ukraine Compact). Документ координуватиме і прискорюватиме допомогу Україні у сфері безпеки. Підписантами стали понад 20 країн.

Вас також можуть зацікавити новини: