У грузинському Тбілісі тривають масштабні протести через призупинення переговорів щодо вступу країни до Європейського Союзу. Поліція вже затримала понад сто осіб.
У МВС Грузії заявили, що внаслідок дій протестувальників було поранено 10 співробітників поліції. Також правоохоронці затримали 107 осіб за статтями про непокору поліції та дрібне хуліганство. Загалом за два дні затримали 150 протестувальників.
У відомстві зазначили, що мітинг біля будівлі парламенту на проспекті Руставелі в Тбілісі "перевищив норми, встановлені законом про збори і демонстрації".
Місцеві ЗМІ повідомляли про побиття протестувальників і журналістів поліцейськими. У відповідь на дії правоохоронців учасники акції протесту зводили барикади, палили багаття і запускали піротехніку в поліцейських.
Журналісти з агентства Reuters поділилися, що поліцейські застосовують проти протестувальників водомети, сльозогінний газ і перцеві балончики. Вони додали, що демонстранти з прапорами Грузії та ЄС кинулися до будівлі парламенту, але пізніше поліція відтіснила їх бульваром Руставелі до оперного театру.
"Ми будемо тут щоночі, поки вони не втомляться", - сказав журналістам Ніка Гварамія, лідер найбільшої опозиційної партії Грузії "Коаліція за зміни".
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі на тлі протестів звернулася до грузинів, які проживають закордоном, пише SOVA. Вона закликала співвітчизників висловити свою позицію про те, що відбувається в їхній рідній країні.
"Співвітчизники, які живуть у Європі та Америці! Знайомі чи незнайомі, я звертаюся до вас! Прокиньтеся! Настав час чітко висловити свою позицію з приводу цих жорстоких, нещадних спецоперацій у російському стилі, придушення свободи слова... Мовчати і робити вигляд, що нічого не відбувається на Батьківщині, більше не можна", - сказала президентка Грузії.
Зурабішвілі заявила, що грузинам потрібно висловлювати свою позицію в пресі, на телебаченні, у посольствах і в соціальних мережах.
Крім того, Formula News опублікувала кілька відео з побиттям демонстрантів. Зокрема, постраждав журналіст Ака Заркуа.
"Жодних провокацій, жодних порушень. Я працював, повністю дотримуючись усіх правил і в повній екіпіровці. Але просто тому, що їм не сподобалося, що я там був, мене оточили близько десяти спецпризначенців і били, поки їм не набридло", - розповів він після побиття.
На одному з відео в кадр потрапив момент побиття грузинського адвоката Бека Басилая під час затримання. Помітно, що він навіть не чинив жодного опору.
На знак протесту проти заморожування урядом Грузії процесу євроінтеграції країни співробітник Генштабу, референт із питань США і Великої Британії в Силах оборони Раті Твалавадзе залишив свою посаду. Про це він розповів у соцмережах.
"Друзі, всі кордони пройдено, вирішальний момент настав. Залишаю Генеральний штаб Сил оборони, поважаю кожен день, проведений тут, і відважних офіцерів і сержантів, з якими я спілкувався щодня, цінуючи те, що ми зробили разом для поглиблення відносин зі США і взаємозв'язку із західними інститутами. Більше для евфемізмів, абстракції чи дидактики; зараз час для одного - протесту. Сьогодні, бо інакше - завтра вже не буде", - написав він.
Протести в Грузії - з чого все почалося
Нагадаємо, що прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявляв про те, що країна не буде вести переговори щодо вступу до ЄС до кінця 2028 року. За його словами, "неприйнятно розглядати європейську інтеграцію як милостиню".
Після цього в Грузії спалахнули протести. Зазначається, що люди зібралися біля центрального офісу правлячої проросійської партії "Грузинська мрія" та будівлі парламенту в Тбілісі.