Що не можна говорити синові - заборонені фрази / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Кажуть, що життя нам дано для того, щоб вчитися, і це правда, але, на жаль, іноді батьки вимовляють на адресу своїх дітей неправильні речі. Дорослий сказав і забув, а дитина запам'ятає і запрограмує себе на нещастя. Дізнайтеся, які слова не можна говорити дитині-хлопчику, щоб не зламати їй життя.

Що ніколи не можна говорити дитині - поради психолога

Практичний психолог Людмила Войтенко вважає, що не можна ставити заборони в категоричній формі, якщо дитині не загрожує небезпека. Наприклад, "не можна цього торкатися" або "це не можна робити" - такі слова не варто говорити, коли дитина просто грається. Не можна постійно використовувати частку "не". Її треба змінювати на щось спонукальне - "ти маєш зробити" це ось так. Тобто треба говорити в позитивному ключі.

Коли йдеться про час формування особистості, починаючи з 6 років, точно не можна знецінювати постать матері й батька. Войтенко каже, що не можна говорити синові: "ось усе погане в тебе від тата" або "подивися, ти ж поводишся так само, як твоя мати".

Відео дня

Якщо знецінювати когось із батьків, це вплине на формування системи світогляду дитини, - вона обиратиме деструктивну форму поведінки щодо протилежної статі.

Експерт зазначає, що в такому разі хлопчик до жінки ставитиметься з неповагою, а якщо були вказівки на недоліки батька, дитина почне успадковувати його деструктивну модель поведінки.

Коли син виростає, і в нього з'являється дружина, то в жодному разі не можна ставити ультиматуми - вибір між матір'ю і дружиною. Не слід запитувати: "Хто тобі важливіший - мати чи дружина?". Це маніпулятивна фраза. Чоловік не повинен робити вибір між дружиною і мамою. Часто такий ультиматум матері ставлять, якщо син невчасно пройшов період сепарації (це процес відділення матері від дитини).

Які фрази не можна говорити хлопчикові - список

Інші психологи вважають, що саме в дитинстві хлопчики, як і дівчатка, запам'ятовують безліч інформації, що впливає на їхнє відчуття себе. Перед тим як сказати дитині ту чи іншу фразу, уявіть, що це говорить у ваш бік той, хто багато для вас значить. Нижче наведено перелік фраз, які не варто говорити дитині.

"Не можна плакати, ти ж чоловік!"

Якщо заборонити дитині проявляти свої емоції так, як їй хочеться, вона придушуватиме їх, рано чи пізно замкнеться в собі. Син, який чує таке від батьків, вважає, що їм байдуже, що він відчуває - їм тільки важливо, щоб він не завдавав незручностей і був таким, яким вони хочуть його бачити. Звісно, це не посилює довіру.

"Вчися справлятися сам"

Маленькій дитині, навіть якщо вона хлопчик, дуже складно пізнавати цей світ самостійно. Їй часто потрібна допомога, але якщо син отримує відмову від мами чи тата, зростає його невпевненість у собі, особливо якщо в підсумку він не впорається із завданням. Дитина відчуває, що її кинули, і навряд чи в неї буде впевненість у собі після такого усвідомлення.

"Я говорив(ла) тобі!"

Маленькій людині, яка дорослішає, дуже важливо досліджувати світ самостійно, здобувати свій власний досвід. Батьки часто хочуть уберегти дитину від помилок, попереджають, а якщо чадо все одно робить по-своєму, докоряють за неслухняність. Дитина чоловічої статі не зможе подорослішати правильно і набути впевненості в собі, якщо заважати їй діяти самостійно, а на будь-які помилки відповідати докорами.

"Заспокойся зараз же!"

Зазвичай батьки вимовляють таку фразу, якщо син починає плакати або вередувати прилюдно. Звісно, така поведінка незручна для дорослих, тож їм хочеться психологічно натиснути на дитину, щоб вона вмить припинила так поводитися. Натомість вони доб'ються іншого - навіть якщо дитина заспокоїться, вона зробить це зі страху, але всередині себе запам'ятає, що її кинули в складній ситуації.

"Ти мене розчарував"

Більшість мам і тат покладають на свого сина певні очікування - їм хочеться, щоб дитина стала тим, ким вони її бачать. Завищуючи планку для маленької людини, ви покладаєте на неї величезну відповідальність. Вона відчуває її і переживає, бо не хоче засмутити маму з татом. У підсумку, якщо щось у дитини не виходить, а ви говорите про те, що вона не виправдала ваших надій, нічого, окрім зламаної психіки, у підсумку не вийде. Запам'ятайте, що малюка, а тим більше сина, необхідно підтримувати абсолютно завжди.

"Ти поводишся як дівчинка"

Чому не можна говорити хлопчикові "ти як дівчинка"? Тому що для чоловіка неприйнятне порівняння з жінкою. Змалку батьки вчать синів бути сильними, сміливими, стійкими - хлопчикам недозволені такі прояви слабкостей характеру або емоцій, як дівчаткам. Звідси з'явився наратив, що фраза "ти як дівчисько" образлива для хлопчика. Насправді, по-перше, нічого страшного в прояві тих чи інших емоцій немає, не існує жодних емоцій винятково чоловічих і винятково жіночих, а по-друге, не можна порівнювати дві статі - хлопчики і дівчатка просто різні. Якщо ваш син, приміром, плаче від страху, краще його просто заспокоїти, а не порівнювати з дівчинкою.

"Ти не повинен боятися, ти ж чоловік"

Помилка деяких батьків у тому, що вони з дитинства сприймають маленьку дитину як дорослу людину, занадто багато хочуть від свого сина. Варто зрозуміти, що малюк уперше живе в цьому світі, йому може бути страшно від невідомих речей. Дорослі, до речі, теж бояться невідомості - вона лякає багатьох людей. Для того щоб побороти страх, важливо підтримати дитину і з'ясувати, у чому причина страху, показати їй, що це не проблема - все можна вирішити і ситуація не така страшна, як здається. Це краще, ніж просто наказувати, як роботу, вимкнути емоції і не боятися.

Вас також можуть зацікавити новини: