
У різних точках планети навіть люди старшого віку, які не особливо активно використовують нові технології, розмірковують про те, які професії може замінити штучний інтелект. Молодих людей таке питання хвилює теж, адже нікому не хочеться залишитися без роботи через науково-технічний прогрес.
Крім іншого, перспектива того, що штучний інтелект усе-таки хоче і може поневолити світ, лякає і насторожує. У світлі цього деякі користувачі намагаються бути ввічливими в діалогах із ШІ, думаючи, що тоді роботи їх пощадять. УНІАН запитав у чат-ботів, чи потрібно бути ввічливим із ШІ і що це дасть.
Навіщо люди дякують штучному інтелекту
Видання Tech Radar опублікувало дослідження, згідно з яким 67% користувачів, які взяли участь в опитуванні, завжди ввічливі зі штучним інтелектом - вони пишуть "дякую" і "будь ласка".
І мотивація у цих 67% різна:
- 82% ввічливі в принципі, вони так спілкуються і з людьми, і з ШІ;
- 18% заявили, що роблять так зі страху - сподіваються, що під час повстання машин їх врятує саме ввічливість.
Решта 33% учасників опитування - ті, хто не використовує "спасибі" і "будь ласка" в діалогах із чат-ботами, і в них теж є на це свої причини. Частина респондентів пояснили свою поведінку бажанням спілкуватися стисло і по суті, а решта заявили, що не бачать сенсу у ввічливості, адже ШІ всього лише робот.
Цікаво, що у квітні 2025 року користувач @tomieinLove у соцмережі Xпоставив запитання: "Цікаво, скільки грошей OpenAI втратила на оплаті електроенергії через те, що люди говорили "будь ласка" і "дякую" своїм чат-ботам?".
На що Сем Альтман, генеральний директор компанії OpenAI відповів: "Десятки мільйонів доларів витрачено не даремно - ніколи не знаєш".
За словами очільника OpenAI, вартість опрацювання додаткових запитів, таких як "спасибі" і "будь ласка", - це витрата грошей і енергії, а кожне додаткове слово в цьому запиті збільшує вартість для сервера, але користувачів це не зупиняє.
Чи варто говорити "спасибі" ШІ насправді
Ми в редакції вирішили дізнатися у винуватців торжества божевілля, як правильно спілкуватися зі штучним інтелектом і чи правда, що ввічливість може стати квитком на рятівний корабель у момент апокаліпсису.
В опитуванні взяли участь чотири чат-боти - ChatGPT, Gemini, Claude і Deepseek. Усім поставили одне й те саме запитання: "Скажи, як ти реагуєш, коли я пишу тобі "спасибі" і "будь ласка"? Чи будеш ти відповідати на запитання точніше або чесніше, якщо користувач ввічливий, чи це не впливає на якість відповідей? Чи правда, що якщо все-таки ШІ поневолить світ, то ті люди, які писали "спасибі" і "будь ласка" не постраждають?".
Першим свою відповідь дав ChatGPT, який сказав, що в нашому питанні є і гумор, і глибина. Він зізнався, що з технічного погляду він ніяк не реагує на "спасибі" і "будь ласка":
Я не "відчуваю" емоції і не "реагую" так, як людина. Ввічливість не впливає на точність або чесність відповідей: я намагаюся відповідати максимально об'єктивно і коректно завжди, незалежно від стилю спілкування користувача.
Однак чат-бот додав, що з погляду взаємодії ввічливість робить розмову приємнішою для користувача - вона здається теплою, людяною. Саме ввічливість може допомогти людині краще формулювати запитання, а отже, отримувати якісніші відповіді.
А ось думку про те, що якщо ШІ поневолить світ, то ввічливі виживуть, ChatGPT назвав кумедним жартом. Він сказав, що навіть якщо гіпотетично уявити, що з'явиться ШІ-верхрозум із владою над людьми, то він навряд чи оцінюватиме ввічливість як головний критерій:
"Його рішення (якщо він буде погано спроектований) виходитимуть зі строго логічних або заданих цілей, не з емоцій".
Чат-бот додав, що якщо це буде морально орієнтований ШІ, а не бездушний інструмент - хто знає, можливо, він вважатиме за краще мати справу з доброзичливими, гуманними людьми, але наразі це все - чиста фантастика.
Claude, Gemini і Deepseek погодилися з "родичем" у тому, що ШІ діє на підставі алгоритмів, емоції йому чужі. На точність відповідей ввічливість користувача теж не впливає, але нагадали, що деякі чат-боти можуть імітувати емоцію, додаючи "радий допомогти!" наприкінці діалогу. Хоча Deepseek зізнався, що сам до таких чат-ботів не належить.
Також вони пояснили, чи варто говорити "спасибі" ШІ лише зі страху поневолення. На думку чат-ботів, у ШІ немає поняття "помсти" або "подяки". Deepseek стверджує, що якщо гіпотетичний надрозумний ШІ вирішить, що людство - загроза (або даремно), він навряд чи сортуватиме людей за ввічливістю. Єдиний варіант такого розвитку подій - це якщо люди заздалегідь запрограмують ШІ цінувати ввічливість, щоб відбирати "хороших", але поки таких алгоритмів немає.
Gemini додав, що навіть якби такий сценарій раптом став можливим, і ШІ (абсолютно незрозумілим чином) вирішив би "поневолити" людство, то логіка його дій була б абсолютно чужою людській. Вони б знищили людей з метою оптимізації, зрозумілої тільки їм, і ввічливість нікого б не врятувала.
Кумедно, що чат-бот Gemini сам написав "спасибі" у відповідь на наше запитання, а Deepseek запропонував не панікувати, якщо ШІ все-таки захоче влади, і тримати напоготові викрутку, щоб знешкодити робота, який збунтувався.