Багато продуктів подорожчають через високу ціну на газ / фото УНІАН

В результаті введення пільгових цін для виробників колишню вартість збережуть борошно, хліб, молоко і яйця. Решту чекає подорожчання, прогнозує аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.

Про це вона сказала в коментарі "Обозревателю".

Зокрема, вона спрогнозувала зростання цін на фрукти та овочі, пояснивши це сезонним фактором і великими енерговитратами на їх зберігання.

"Тому слід очікувати зростання вартості традиційного для українців овочів борщового набору і яблук на 5-7%", - говорить експерт.

За словами Литвин, дорогий газ для промисловості є основним драйвером зростання цін на продукти харчування в січні. При цьому вона уточнила, що деякі товари все ж можуть навіть знизитися в ціні.

"Виробники соняшникової олії увійшли до переліку підприємств, яким буде надана пільгова ціна на газ. Тому, швидше за все, ціна на даний вид продукту буде продовжувати коливатися в діапазоні +/- 3-5% в залежності від світової кон'юнктури", - пояснює аналітик УКАБ.

Яйця, за прогнозом Литвин, подешевшають на 10% через те, що їх виробники також матимуть знижку на газ. Ще однією причиною зниження цін стане сезонне зменшення попиту на них.

Читайте такожУкраїні загрожує призупинення продаж соціально значущих продуктів харчування

Попри те, що виробники цукру не зможуть закуповувати газ за зниженою ціною, його вартість, ймовірно, не зміниться. Литвин пояснює це тим, що технологічний процес виробництва продукту в Україні вже практично повністю закінчився і більшість цукрових буряків перероблено.

Як повідомляв УНІАН, Кабмін наприкінці 2021 року заборонив встановлювати торгову націнку понад 10% на хліб житньо-пшеничний і батон.

12 січня 2022 року до цього переліку додали ще 9 продуктів харчування - крупу гречану, цукор-пісок, Борошно пшеничне вищого ґатунку, вермішель з борошна пшеничного вищого ґатунку, молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), олію соняшникову, яйця курячі категорії С1, птицю (тушку курячу), масло вершкове з жирністю 72,5%.

В Асоціації Рітейлерів України відзначили, що у зв'язку з введенням Кабінетом Міністрів граничної націнки на соціально важливі продукти харчування, продаж таких товарів може тимчасово призупинитися.