В Україні запрацює перше сховище відпрацьованого ядерного палива

В Україні почне працювати перше Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Об’єкт побудували у Чорнобильській зоні відчуження. До сховища буде відправлятися відпрацьоване пальне з трьох функціонуючих атомних електростанцій Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС.

В Україні запрацює перше сховище відпрацьованого ядерного палива

13 серпня 2021 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (ДАБІ) видала сертифікат про відповідність завершеного будівництва першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) проєктній документації. Цим сертифікатом ДАБІ також підтвердила готовність об’єкта до експлуатації.

Відомо що будівництвом займалася українська компанія БК "КБР" та концерн NESTRA.  За 7 місяців компанія зробила наладку кранів, складні системи радіаційного контролю, комутаторного зв’язку і радіолінійного, систему контролю управління ЦСВЯП.

Відео дня

Також, на замовлення БК "КБР" був виготовлений Універсальний мобільний тягач на комбінованому ходу. Цей єдиний в Україні тягач буде доставляти паливо з АЕС до ЦСВЯП. Унікальність тягача в тому, що він може пересуватися як по залізничним коліям, так і по звичайним дорогам. Аналоги таким тягачам є тільки у Німеччині та США.

В Україні запрацює перше сховище відпрацьованого ядерного палива

Важливість даного проекту тим, що Україна нарешті зможе відмовитися від зберігання відходів ядерного палива на території Росії. Щорічно на це йшло від $200 млн. Після відкриття власного сховища країна заощадить величезні гроші, які зможе вкласти на технологічний розвиток атомних станцій та забезпечить собі енергонезалежність і безпеку.

Нагадаємо: будівництво ЦСВЯП тривало 4 роки. 3 роки будівництвом займалася компанія Максима Микитася "УкрБуд" та у кінці 2020 з ними був розірваний контракт через затримки строків будівництва (об’єкт планували закінчити ще у 2019 році - прим. автора). А також Енергоатом подав до суду на "УкрБуд" у зв’язку невиконання умов контракту і не повернення авансу більше ніж на 100 млн грн.

З 2021 року згідно тендерної процедури об’єкт будувала та закінчила компанія БК "КБР". На рахунку компанії вже десятки проектів державного значення. Саме БК "КБР" і закінчила будівництво ЦСВЯП у рекордні поставлені строки.

В Україні запрацює перше сховище відпрацьованого ядерного палива

Основні напрямки діяльності БК "КБР": проектування об’єктів, монолітні роботи, монтаж фасадів та інженерних мереж, реконструкції будь-якої складності, капітальні ремонтні роботи будівництво багатоквартирних будинків. Об’єкти компанії: Державна податкова служба України (ДПС), Інститут Серця МОЗ України, Київський зоопарк, Державне бюро розслідувань, Центр інноваційних медичних технологій НАН України та ін.