Ілюстрація REUTERS

В українській промисловості триває рецесія. Особливо гнітюче враження викликає статистика за грудень 2019 року – падіння промислового виробництва склало 8,3%, а машинобудування скоротилось на 14,5%. Представники промислових секторів занепокоєні тим, що у фокусі уваги уряду немає інноваційно-орієнтованої індустріальної стратегії. Відсутня і система державного управління сферою – ні профільного органу влади, ні посадових осіб відповідного статусу, відповідальних за розвиток індустрії.

Про це йшлося на спільному розширеному засідання Антикризової ради громадських організацій України та правління УСПП, участь в якому взяли десятки представників реального сектору економіки, а також керівники профільних парламентських комітетів, представники Офісу президента, уряду.

«Наразі вважаємо головним пріоритетом на 2020 рік формування сучасної промислової політики та створення відповідної вертикалі державного менеджменту», – наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

Відео дня

На засіданні презентовано документ  «Пріоритетні заходи 2020: промисловий пакет», що відображає  підсумки експертних обговорень, проведених УСПП спільно з партнерами з асоціацій промисловців, підприємців, роботодавців та наукових установ. 

Йдеться про те, що розвиток ключових галузей індустрії України (авіакосмічна, автовиробництво, транспортне та сільськогосподарське машинобудування, суднобудування), котрі перебувають в кризі, потрібно відроджувати, в тому числі започаткувавши низку державних програм: імпортозаміщення, кредитування виробників тощо. 

Проект Стратегії розвитку промислового комплексу вже три роки «блукає» коридорами влади, попри те, що сучасні реалії вимагають її якнайшвидшого прийняття.

«Необхідне прийняття Стратегії та плану дій її виконання або іншого документа, що сформулює позицію Уряду щодо промислової політики, у т.ч. із впровадження інновацій та принципів Індустрії 4.0. Важливо відновити діяльність Національного комітету з промислового розвитку на чолі із Прем’єр-міністром України. Також повинна бути сформована вертикаль державного управління промисловою сферою – чи це буде окреме міністерство, чи агенція, критично необхідний старт роботи щодо зупинення процесів деіндустріалізації і формуванню сучасної промислової політики», – заявив очільник УСПП.

Ділова спільнота пропонує, окрім Стратегії розвитку промисловості, також впровадити державну цільову програму  науково-технічного розвитку України; внести зміни до ЗУ «Про національний банк України», зокрема положення, яке зобов’язувала б НБУ, крім інфляції,   таргетувати також і ринок робочої сили.

Що стосується малого і середнього бізнесу, то в УСПП та АРГО наполягають, щоб під час підготовки нового законодавства у парламенті скасували норми Податкового кодексу, які посилюють тиск на бізнес та розширюють повноваження контролюючих органів.

Всі ці пропозиції, як і, власне, «Пріоритетні заходи 2020: промисловий пакет» – спрямовано уряду та парламенту. Окрім того, запропоновано організовувати періодичні зустрічі безпосередньо Президента України із представниками вітчизняної промисловості та бізнесу, звернення направлено Главі держави.

На засіданні також було ухвалено рішення підтримати ініціативу Комітету з економічного розвитку ВРУ і провести спільне засідання на базі ДП «Антонов» для обговорення проблем і відпрацювання невідкладних заходів з відродження вітчизняного авіапрому.