Майбутнє розширення ЄС: чи знайдуть у Євросоюзі місце для України

Максим Розумний
17:40, 11 січня 2018
Політика
3364 0
Думка

Євросоюз може затвердити 2025 рік як крайній термін для нової хвилі розширення, про що повідомило видання EUobserver з посиланням на текст документу, який має бути затверджений Єврокомісією 14 лютого. Очевидно, передусім йдеться про західні Балкани, тобто про країни, що утворилися на місті колишньої Югославії: Чорногорію, Македонію, Албанію, Боснію і Герцеговину та не всіма визнане Косово. Саме їх ЄС готується прийняти до свого складу.

Ця тема актуалізувалася, напевно, у зв’язку з головуванням у керівництві Євросоюзу Болгарії. Це — стратегічний інтерес для Болгарії.

Зрештою, для Європейського союзу немає альтернативи поступовій інтеграції цих країн і народів у цілісний європейський простір — політичний, економічний, правовий, культурний тощо.

Зрозуміло, така досить віддалена перспектива — 2025 рік — ще не говорить про якісь конкретні плани. А, тим більше, у такий нестабільний період розвитку самого Євросоюзу, яким є поточний момент.

А от у випадку України такої визначеності на сьогоднішній день немає. І саме через геополітичну колізію — протистояння Заходу і Сходу, перебування України на цій межі

У будь-якому разі, якщо порівнювати країни західних Балкан та їх позиціонування в Європі з Україною, то для нас це порівняння не буде приємним. Оскільки геополітична визначеність цих країн, їхня приналежність до Європи, перспектива їхньої інтеграції до Євросоюзу є очевидною і безповоротною. Тож, якщо буде розвиватися Європа і Євросоюз, то рано чи пізно ці країни будуть у його складі.

А от у випадку України такої визначеності на сьогоднішній день немає. І саме через геополітичну колізію — протистояння Заходу і Сходу, перебування України на цій межі. Тобто зберігається ризик того, що Європа може пожертвувати Україною або залишити її у «сірій зоні» (буферній зоні між Росією і Європою) або визнати нашу країну зоною спеціальних національних інтересів Російської Федерації. На це вказує багато чинників, зокрема, подвійні стандарти, які існують в Європі стосовно питань корупції чи внутрішньополітичної ситуації. Адже ті ж крани західних Балкан навряд чи суттєво відрізняються від України: традиційно ці суспільства — зі значною корупційною складовою. Про це відомо і стосовно Болгарії, і стосовно Румунії, і, тим більше, стосовно балканських країн. Тим не менше, вся увага, весь тиск і всі можливі санкції (йдеться навіть про можливість скасування безвізового режиму) зосереджені на сьогоднішній день на Україні. І, зрозуміло, що це в тому числі є елементом геополітичного торгу.

Хай там як, але таким має бути наш реалістичний погляд на цей процес і перспективу інтеграції України до Європейського союзу.

Максим Розумний, доктор політичних наук, керівник Центру досліджень проблем Російської Федерації Національного інституту стратегічних досліджень  

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter