Україна подає заявку на вступ до НАТО \ фото president.gov.ua

Заявка на прискорений вступ до НАТО, яку вирішив подати президент України Володимир Зеленський 30 вересня, у день, коли Москва оголосила про незаконну "анексію" українських територій застала зненацька західних партнерів України.

Таку думку висловили західні експерти, аналізуючи українську заявку, передає Голос Америки.

На думку Лії Шойнеманн, заступниці директора Ініціативи трансатлантичної безпеки в Центрі стратегії та безпеки Скоукрофта, той факт, що партнери України з НАТО не знайшли нових слів на заявку Києва, свідчить про те, що цей крок був нескоординованим. "Він став відповіддю на фіктивні незаконні референдуми, які є спробою Москви налякати Україну для припинення вогню", - висловила думку вона.

Відео дня

"Заява Зеленського про те, що Україна де-факто є частиною НАТО, є ключовою: Путін повинен розуміти, що Україна та НАТО дадуть відповідь, якщо Росія продовжить ескалацію конфлікту, включаючи посилення ядерних загроз", – зазначила Шойнеманн.

На її думку, на відміну від Фінляндії та Швеції, про які згадував Зеленський у виступі, НАТО не готове позитивно відповісти на заявку України. Як переконана дослідниця, перспектива членства в НАТО для України не лише не наблизилася, а віддалилася протягом останніх місяців.

"Бажання України приєднатися до НАТО не є новим, але сьогодні Україна, мабуть, ще далі від членства в НАТО, ніж це було 23 лютого", – сказала Шойнеманн. Колишня чиновниця Пентагону, яка займалася міжнародною політикою безпеки, зазначила, що як тоді, так і зараз, справа не у здатності України відповідати стандартам НАТО.

"Справа в тому, що Україна перебуває у стані війни з Росією, а ті самі члени НАТО, які ще не роблять усе, що в їхніх силах, щоб забезпечити перемогу України, не збираються підтримувати вступ в формальний альянс, який вимагав би від них юридичних зобов’язань щодо захисту України", – пояснила дослідниця.

На думку Шойнеманн, пропри те, що ситуація України відрізняється від тієї, в якій є Фінляндія та Швеція, вступ цих країн "в рамках прискореного процесу" покращує шанси України скористатися тим самим процесом, коли настане відповідний момент і не чекати роками, як було досі з іншими кандидатами.

"Однак головне питання полягає в тому, що останнім часом не було прецедентів прийняття в НАТО нового члена, який перебуває під частковою окупацією", – пояснила дослідниця.

Великим стримуючим чинником, на її думку, залишається 5 стаття про колективну оборону договору НАТО. У разі потреби, зазначила дослідниця, вона не діє автоматично, країни мають за неї проголосувати, і "ті самі члени, які будуть проти активації статті 5, ймовірно, також виступатимуть і проти офіційного членства України".

Але дослідниця вважає, що це не має зупиняти українців. Члени НАТО, на її думку, можуть запропонувати Україні гарантії безпеки, як багато хто зробив для Швеції та Фінляндії. Але, найголовніше зараз, на її думку, те, про що говорять політики країн-членів НАТО – Захід має посилити військову підтримку України.

Дослідниця зазначила, що Україні потрібні боєприпаси більшої дальності, більше систем протиповітряної оборони та танків, а також будь-які інші засоби, необхідні для перемоги. І все це необхідно відправляти в Україну якнайшвидше.

У свою чергу директор Ініціативи трансатлантичної безпеки в Центрі стратегії та безпеки Скоукрофта Крістофер Скалуба зазначив, що якби передумовою членства в НАТО була доведена здатність "надавати копняків росіянам", кращого кандидата, ніж Україна годі було б шукати.

"Це, звісно, робиться з інтенсивним плануванням і матеріальною підтримкою з боку союзників по НАТО, – сказав він, і додав, що і цей факт "лише підкріплює думку Зеленського про те, що Україна "довела [свою] сумісність зі стандартами Альянсу".

Але, коли союзники розглядають питання членства України в НАТО, вони виходять з інших міркувань, пояснив він.

"По-перше, це справедливо розглядається як ескалація в конфлікті, в якому врегулювання ескалації було головною турботою для багатьох головних гравців, особливо США. По-друге, це знову увиразнює 15-річне безсилля НАТО на цьому фронті з моменту обіцянки, що Україна та Грузія "стануть членами НАТО" на Бухарестському саміті 2008 року", – підкреслив Скалуба.

Та на його думку, для України це не є патова ситуація. Просування України на фронті збільшує її шанси потрапити до Альянсу. Тому він порадив українцям "перемагати та продовжувати тиск".

"Ці два фактори нерозривно пов’язані, оскільки Зеленський майстерно використав успіх України на полі бою як платформу, щоб вимагати більшого від західних прихильників. Багато союзників вийшли за рамки своїх початкових намірів щодо того, яку кількість і яку матеріальну підтримку надати Україні на основі українських досягнень і через неперевершену здатність Зеленського умовляти, називати та ганьбити. Рецепт тут той самий", – зазначив Скалуба.

 Заявка України на вступ до НАТО 

30 вересня президент України Володимир Зеленський оголосив про подачу Україною заявки на вступ до НАТО. За словами президента, заявка буде подаватися у пришвидшеному порядку.

Після цього послідувала реакція західних партнерів України на оголошення Зеленського. Зокрема, в Білому домі висловили думку, що питання членства України в Північноатлантичному Альянсі має вирішуватися в "інший час", а наразі більш актуальним є надання їй підтримки для боротьби з російською агресією.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна має право подати заявку на членство, але пріоритет зараз – допомога.

При цьому підтримку членству України в Альянсі відразу висловили країни Балтії та Канада.

Вас також можуть зацікавити новини: