
Міжнародне наукове співтовариство закликає заборонити створення "мегасузір'їв низьколітаючих супутників", таких як система Starlink Ілона Маска, які призводять до "світлового забруднення" неба і заважають астрономам вивчати небо. Про це пише The Guardian.
У серії статей, опублікованих у профільних наукових виданнях, вчені б'ють на сполох через "переосвітленність" нічного неба. Деякі астрономи прирівнюють цю проблему до таких же шкідливих явищ як тютюнове і нафтове лобі, для якого потрібно ввести державне регулювання.
"У масштабах негайної або довгострокової користі і шкоди для суспільства, попри популярність супутникових мегасузір'їв, ми не повинні відкидати можливість їх заборони. Навпаки, ми вважаємо, що наслідки і ризики занадто високі, щоб виключити таку можливість", — заявляють вчені.
Деякі астрономи пішли ще далі і закликали запровадити обмеження для штучного освітлення в нічний час в цілому.
"Ми спостерігаємо драматичну, фундаментальну і, можливо, напівпостійну трансформацію нічного неба, яка не має історичних прецедентів і з обмеженим контролем", — заявив Джон Барентін з Dark Sky Consulting.
Вчені відзначають, що переосвітленність нічного неба заважає не тільки фундаментальним дослідженням, а й безпеці людства. Зокрема вони побоюються, що ми не зможемо своєчасно помітити космічні об'єкти, що представляють високий ризик зіткнення з нашою планетою.
Вивчення космосу - останні новини
Телескоп Hubble зробив знімок галактичної "медузи". З незвичайної галактики в сузір'ї Пегаса, немов патьоки фарби, "крапають" потоки газу.
Японському астроному вдалося зняти рідкісні кадри падіння метеорита на Місяць. Зазвичай з землі помітити такі події практично неможливо.
Українські вчені виявили залишки наднової зірки і показали, як вони виглядають. У НАН відзначили, що вченим вдалося досконально вивчити залишки Кассіопеї А.