В Україні триває мобілізація / колаж УНІАН, фото УНІАН

Провідний юрисконсульт Nota Group Антон Маринич заявив, що в Україні наразі не зовсім розуміють, що робити з ухилянтами, оскільки у самому законодавстві немає такого поняття.

"Це неформальна термінологія, вона не є юридичною, щоб охарактеризувати дії особистості. Це так само як при крадіжці називають крадієм, при шахрайстві – шахраєм. Але процесуального статусу такого немає", – пояснює Маринич у коментарі "РБК-Україна".

За його словами, ухилянтом можна вважати військовозобов'язаного, на якого завели кримінальне провадження, що відбувається при ігноруванні "бойової" повістки. Зазвичай першу повістку вручають для уточнення данних у ТЦК. Далі людину можуть направити на проходження ВЛК і лише у разі придатності видають документ для проходження військової служби. Однак поки військовозобов'язаний не йде до ТЦК, його не можна називати ухилянтом.

Відео дня

Юрисконсульт нагадав, що в останні місяці українці бачили, як співробітники ТЦК часом досить брутально затримують чоловіків та везуть у військкомати. При цьому робити вони цього не мають  права.

"Жодних повноважень у ТЦК для затримання немає. Вони мають свій алгоритм дій, якщо особа не з'явилася по повістці. Вони можуть повідомити органи Національної поліції, у них є затверджена форма повідомлення, і тоді Нацполіція може доставити цю особу до ТЦК з метою складання протоколу. Це притягнення за неявку. Тому всі ці силові затримання є абсолютно незаконними", – пояснив Маринич.

Затримання можливе лише якщо людина не прийшла у військкомат за "бойовою" повісткою. Якщо ж військовозобов'язаний проігнорував перші кілька повісток і у військкоматі звернули на це увагу, на людину чекає штраф за адміністративне правопорушення.

"Все треба доводити. Чоловіки ж не стоять під ТЦК, коли відбудеться наступне вручення, ніхто не знає. Можливо, хтось ховається, хтось поїхав, можливо, є підстави для відстрочки і ці дані потрібно лише актуалізувати. Немає конкретних дій, все залежить від волі ТЦК. Якщо вони бачать, що є кримінальна відповідальність, тоді так. Нещодавно озвучували таку ситуацію - людина 14 разів відвідувала ТЦК, двічі не відвідала і її притягнули до кримінальної відповідальності", - розповів юрист.

Ухилення від мобілізації

Як повідомляв УНІАН, майже щодня в Україні судять ухилянтів – в різних регіонах, людей різного віку та соціального статусу. Проте левова частка підсудних отримують одне типове покарання. І хоча воно доволі "м’яке", це не звільняє від повторної мобілізації.

Нещодавно адвокат Олександр Камша, арбітражний керуючий юридичної фірми Ілляшев та Партнери, пояснив, за яких умов громадянин вважається ухилянтом та нестиме адміністративну або кримінальну відповідальність.

Вас також можуть зацікавити новини: