Україна перетворюється на націю втікачів. Доки цивільні намагаються виїхати за кордон у пошуках елементарної безпеки і комфорту, солдати тікають з фронту і стають дезертирами, прагнучи врятувати власне життя. Про це пише італійська газета la Repubblica.
Зазначається, що в Україні лише за перші 4 місяці року було відкрито понад 10 тисяч проваджень за "залишенням військової частини чи місця служби" та понад 7 тисяч за "дезертирство". Винним у цих злочинах загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 і 12 років відповідно.
"Між прапорами та гаслами соцмережі течуть їхньою кров’ю. І якщо вечорами в Києві не бракує устриць по два євро і шампанського, то не важко здивуватися, чому моральний дух деяких піхотинців настільки ослаб, що дезертирство і втеча стали великою проблемою для Генерального штабу та уряду", – йдеться у публікації.
Командир батальйону Роман Ковальов розповів одному з українських видань, що в піхотних частинах втекли "до 30% солдатів". Усвідомлюючи всю серйозність ситуації, Верховна Рада декриміналізувала першу спробу втечі з фронту. Але тільки за умови, що солдат покається і повернеться до строю. Але всі знають, що це не вирішує саму проблему.
Криза дезертирства на передовій поєднується з іншою екзистенційною загрозою для України: демографічною. Видання стверджує, що з початку війни країна втратила 14 мільйонів громадян – переважно тих, хто знайшов притулок за кордоном.
"Втрата "крові", яка охоплює жінок, неповнолітніх і дезертирів, ризикує залишити Україну з браком робочої сили та довготривалою соціальною кризою", – йдеться у статті.
Що з цим робити, зрозуміло не зовсім. В українському уряді хочуть створити абсолютно нове міністерство – Міністерство повернення. Лідер фракції "Слуга народу" Давид Арахамія каже, що міністра вже обирають. Але за словами політолога Володимира Фесенка, щонайменше 50% тих, хто виїхав з країни, взяли квиток в один кінець: вони вже ніколи не повернуться.
Мільйони біженців – це не політична проблема, а економічна. У міру того, як кількість активних дорослих зменшується, скорочуються податкові надходження, зменшуються благодійні збори на допомогу пораненим солдатам і сім’ям загиблих.
Як зазначає видання, патріотичний дух українців, який був високим на початку конфлікту, почав згасати. Опитування фонду "Демократичні ініціативи" показало, що на тлі зниження доходів і розчарування майже 40% українців припинили жертвувати на користь збройних сил. Корупція під час мобілізації теж не сприяє оптимістичним настроям.
Мобілізація в Україні: останні новини
Як писав УНІАН, мобілізовані з числа колишніх в’язнів, які добровільно пішли на фронт, виявилися більш мотивованими за тих, кого ТЦК силоміць наловили на вулицях міст.
"У кого буде більше мотивації - у засудженого, який добровільно прийняв рішення вступити в батальйон і був ознайомлений з тим, що його чекає, чи у людини, яку, умовно кажучи, схопили по дорозі з хлібного магазину?" – наголосив риторично командир підрозділу з мобілізованих екс-ув’язнених.