
В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, проте деякі люди ставлять питання: чи можна отримати відстрочку по догляду за батьками, якщо людина має повнолітніх дітей. Адвокатка Лариса Кісь у коментарі для "РБК-Україна" розповіла, в яких випадках передбачена така відстрочка та які документи потрібні, аби її оформити.
За словами юристки, загалом відстрочка від мобілізації по догляду за батьками передбачена теперішнім законодавством у двох випадках:
- якщо батьки є особами з інвалідністю I чи II групи (згідно з пунктом 13 частини 1 статті 23 закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію");
- якщо військовозобов'язана особа зайнята постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю (батьком, чи матір'ю дружини (чоловіка), які не є особами з інвалідністю (пункт 9 частина 1 стаття 23 закону про мобілізацію).
Оформлення відстрочки по догляду за батьками з інвалідністю
Також якщо батьки військовозобов'язаного є особами з інвалідністю I чи II групи, для оформлення відстрочки людини, яка зайнята доглядом, потрібно надати (згідно з пунктом 13 й відповідно до додатка 5 до постанови уряду №560):
- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про народження);
- один із документів, який підтверджує неможливість інших осіб - які не є військовозобов'язаними та які зобов'язані за законом - утримувати одного зі своїх батьків з інвалідністю I чи II групи.
Адвокатка наголосила, що такими "іншими особами", на яких покладено законом обов'язки утримання батьків (стаття 202 Сімейного кодексу) є "повнолітні дочка та син".
"Тобто за цією законодавчою нормою є необхідність підтверджувати обставини виключно щодо дітей - незалежно від наявності повнолітніх онуків, братів, сестер та інших родичів другого та третього ступеня спорідненості", - зауважила Кісь.
Є випадки, коли діти військовозобов'язаного живуть за кордоном, тому дехто має сумніви, чи варто збирати підтверджуючі документи про те, що вони вчаться або працюють за межами України.
"Законодавча вимога збирати підтверджуючі документи про те, що онуки особи з інвалідністю (діти військовозобов'язаного) вчаться або працюють поза межами України - відсутня", - запевнила адвокатка.
Проте на практиці виникає питання щодо підтвердження факту відсутності інших військовозобов'язаних осіб, які мають утримувати одного з батьків.
"Якщо наявність або відсутність другої з подружжя особи з інвалідністю, що не може його утримувати, може підтверджуватися свідоцтвом про шлюб та пенсійним посвідченням (або свідоцтвом про смерть чи свідоцтвом про розірвання шлюбу), то підтвердити відсутність інших повнолітніх дітей в особи з інвалідністю досить складно", - підкреслила юристка.
За її словами, органи реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) відмовляють у наданні таких витягів з реєстру, але довідково надається інформація про факти реєстрації народження дітей на території України після 1950 року.
"Але залишається питання щодо народження дітей як на території інших Республік СРСР, так і в інших країнах тощо. Тому така інформація органів РАЦС не є абсолютним та достовірним підтверджуючим документом", - пояснила Кісь.
Крім того, експерт зауважила, що від військовозобов'язаних вимагають надавати до заяви про відстрочку "Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду)", де будуть зазначені відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд.
"Тим самим ТЦК та СП вирішують для себе питання з перевірки наявності або відсутності інших осіб, які законом зобов'язані утримувати одного з батьків. Форма акта передбачена у додатку 8 до постанови №560, а порядок його складання - у пункті 61 цієї постанови", - додала юристка.
Проте вона зазначила, що це стосується тільки подружжя та дітей особи з інвалідністю і не стосується онуків (дітей військовозобов'язаної особи).
Оформлення відстрочки по догляду за батьками, які хворіють
Також для того, аби оформити відстрочку по догляду за батьком чи матір'ю, які не є особами з інвалідністю, проте хворіють та потребують постійного догляду, військовозобов'язаний повинен мати такі документи:
- які підтверджують родинні зв'язки - свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи (яка здійснює догляд) та свідоцтво про народження дружини (чоловіка);
- які підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім'ї, який зобов'язаний здійснювати догляд;
- про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, або Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), в якому зазначаються відомості про наявність (відсутність) інших працездатних членів сім'ї, які могли б здійснювати такий догляд.
Кісь додала, якщо питання щодо складання Акту є зрозумілим та "закриває" питання з доведення перед ТЦК та СП факту наявності (відсутності) інших працездатних членів сім'ї, які могли б здійснювати такий догляд, то у випадку, якщо військовозобов'язаний отримує компенсацію на догляд, питання наявності інших працездатних членів сім'ї підлягає доведенню.
Тому адвокатка вважає, якщо за однією адресою з особою, яка потребує догляду, зареєстровані повнолітні рідні онуки - варто збирати підтверджуючі документи про те, що діти військовозобов'язаного вчаться або працюють поза межами України.
Мобілізація в Україні - останні новини
Як писав УНІАН, Міноборони України розповіло, як часто потрібно проходити військово-лікарську комісію під час воєнного стану.
"ВЛК під час воєнного стану треба проходити раз на рік і про це треба пам'ятати, бо в мирний час - раз на 5 років така норма діє, але наразі ми, на жаль, живимо в умовах війни, яка триває", - зауважив речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін.
Водночас командир 28-ї Окремої механізованої бригади Роберт "Мадяр" Бровді розповів, якою має бути компетентна мобілізація в Україні. За його словами, такий призов дає можливість "взбодрити до війська" всіх тих, хто за 2,5 роки так і не спромігся вступити до лав Сил оборони.
"Але їх сумління мучить чи обставини - бігаючі ТЦКашники з повістками, чи неможливість виїзду за кордон, чи досягнення віку призовного та змушує покрутити головою і вивчити питання і спробувати знайти собі застосування у війську по рівню власних знань і компетенції. А не під совок загрібання всіх у навчальні центри, а потім закриття ними дір нестачі особового складу у підрозділах", - зазначив він.