Закордонні паспорти можна отримувати у відділах ДМС, ЦНАП та ДП "Документ" / колаж і фото УНІАН

Закордонний паспорт – це важливий документ у сучасному світі: навіть якщо прямо зараз ви не плануєте чи не маєте можливості подорожувати закордон, буде абсолютно не зайвим мати його під рукою на про всяк випадок.

УНІАН.Туризм з власного досвіду розповість, як отримати закордонний паспорт в Україні та де найкраще це зробити.

Термін дії українського закордонного паспорту

Отже, паспорт громадянина України для виїзду закордон діє протягом 10 років, якщо йдеться про осіб старше 16-ти років, а ось дітям молодше цього віку документ потрібно переоформлювати кожні чотири роки.

Відео дня

Ми рекомендуємо подаватися на переоформлення закордонного паспорту приблизно за півроку до закінчення терміну придатності попереднього документу. По-перше, хоча зараз і немає затримок з видачою нового закордонного паспорту, як це було в періоди масового ажіотажу на старті безвізу чи після початку повномасштабної війни, від форс-мажорів ніхто не застрахований.

По-друге, варто врахувати, що по факту в'їжджати до інших країн з паспортом, термін придатності якого минає, заборонено. Наприклад, до країн ЄС можна в'їжджати лише за документом, термін дії якого закінчується не раніше ніж за три місяці до дати повернення в Україну. Тим часом, для Єгипту термін дії закордонного паспорту має бути не менше шести місяців до дати в'їзду до країни, а для Туреччини – не менше 150 днів.

Де краще отримувати закордонний паспорт в Україні

На території України заяву на оформлення закордонного паспорту можна подати в територіальному органі/підрозділі Державної міграційної служби (ДМС), у центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) або центрі обслуговування "Паспортний сервіс" ДП "Документ". Але як же вибрати, куди саме подаватися, враховуючи таку кількість варіантів? Адже, тільки у Києві є приблизно по десятку філіалів кожного з них.

Минулого разу автор цього матеріалу отримував закордонний паспорт через ДП "Документ" у 2015 році. Тоді офісів у них було небагато, але на відміну від моторошних паспортних столів вони працювали до вечора і мали сучасні офіси. Втім, оскільки на сьогоднішній день різниця у вартості оформлення цього документу через ДМС/ЦНАП чи ДП "Документ" суттєво відрізняється, цього разу я вирішила скористатися іншим, більш демократичним варіантом.

Скільки коштує оформлення закордонного паспорту в Україні

Якщо отримувати паспорт громадянина України для виїзду за кордон в ДМС чи ЦНАП, то розцінки будуть наступні:

  • 1042 гривні протягом 20 робочих днів;
  • 1682 гривні протягом 7 робочих днів чи протягом 3 робочих днів у визначених законодавством термінових випадках.

Вартість отримання закордонного паспорту в ДП "Документ":

  • 1692 гривні протягом 20 робочих днів;
  • 2332 гривні протягом 7 робочих днів.

Особистий досвід отримання закордонного паспорту через ДМС України

Обираючи між відділами ДМС та ЦНАП, я відштовхувалася від близькості розташування до дому/роботи. Оскільки до найближчих відділів обох установ у своєму районі проживання мені потрібно було добиратися транспортом, я зупинилася на відділі ДМС біля свого робочого офісу, звідки пішки йти лише 5 хвилин.

Це критично важливо не лише щодо економії часу на дорогу, а й з урахуванням того, що під час повітряних тривог державні установи не працюють – відповідно, буде дуже сумно приїхати до центру і не мати можливості туди потрапити. Коли ж центр розташований зовсім поряд, туди можна підбігти у будь-який момент.

  1. Теоретично записатися в чергу на оформлення документу можна на місці, але для надійності краще зробити це завчасно онлайн на сайті ДМС, бо не факт, що буде вільний час для запису по прибуттю до відділу. Наприклад, я не побачила вільних слотів у своєму районному відділі, але у філії біля роботи знайшла вільне місце на 9 ранку одразу на наступний день.
  2. Сплатити послугу можна або в спеціальному терміналі на місці, або завчасно онлайн – і ми радимо обрати саме останній варіант. По-перше, термінал у відділі ДМС має певні недоліки – він приймає лише готівку, причому без решти, та й розібратися з ним не так легко. По-друге, вам не потрібно буде витрачати зайвий час на оплату на місці. Єдине, що вам все одно доведеться роздрукувати чек про оплату в цьому ж терміналі – і в мене це не вийшло, адже я записувалася в чергу онлайн без вказування електронної адреси, а отримати необхідні дані для отримання квитанції в терміналі можна лише через неї. На щастя, мені допоміг один з працівників відділу, який роздрукував мені паперову квитанцію через комп'ютер.
  3. Загалом я була приємно здивована сервісом в держустанові (адже страшні спогади про паспортні столи нульових досі живуть у пам'яті) – усі працівники були ввічливі та допомагали. Мені навіть дозволили перефотографуватися, бо перше фото вийшло зовсім невдале.
  4. Я прийшла за 25 хвилин до свого часу (в ДМС радять клієнтам приходити щонайменше за 15 хвилин, щоб встигнути з оплатою/роздруківкою квитанції) – і мене прийняли на 15 хвилин раніше мого часу, бо попереду нікого не було. Сам процес подачі документів на паспорт зайняв 5-7 хвилин – заповнення заяви, фотографування та взяття відбитків пальців (беруться у всіх громадян старше 12 років).
  5. Для оформлення закордонного паспорту особам старше 16 років потрібно принести лише паспорт громадянина України (книжечкою старого зразка) або ж ID-карту нового зразка, а також роздруковану квитанцію про оплату. Вже на місці заявник заповнює заяву-анкету, яку йому видають вже безпосередньо в кабінеті співробітника ДМС. Особисто подавати документи потрібно з 16 років, до цього віку заяву оформлює одни з батьків, присутність при цьому дитини до 12 років не є обов'язковою.
  6. Для дітей молодше 16 років чи громадян, які отримують новий документ через втрату попереднього, перелік документів дещо ширший – з ним можна ознайомитися на сайті ДМС
  7. Також бажано взяти з собою попередній документ для виїзду за кордон, щоб його здати або утилізувати. Втім, оскільки за законом кожен громадян України має право мати на руках два закордонних паспорти, ви маєте право залишити попередній діючий документ при собі, проінформувавши про це співробітника ДМС.
  8. Мій новий закордонний паспорт був готовий протягом обіцяних 20 робочих днів. Забрати його можна було без запису і без черги, проскочивши між подачею документів (головне, не заходити до кабінету тоді, коли там приймають іншого клієнта). Я прийшла за своїм документом о 9-й ранку і одразу ж змогла забрати його, оскільки інших клієнтів у приміщенні не було.

Головний мінус оформлення документу у відділі ДМС – саме його приміщення: воно дуже старе, з застарілим ремонтом в "найкращих" традиціях естетики 90-х. Можливо, в кращі часи ця ситуація зміниться, але зараз, на жаль, не до цього.

Як повідомляв УНІАН, з 1 січня 2025 року в Україні подорожчало оформлення паспортів, в тому числі закордонних.

Вас також можуть зацікавити новини:

Читайте свіжі новини туризму, шукайте ідеї для подорожей і дивіться мальовничі фото з усього світу на Телеграм-канал УНІАН.Туризм.