Україні потрібно сотні таких літаків, аби переламати хід війни, вважає військовий експерт / колаж УНІАН

Франція передасть Україні свої винищувачі Mirage-2000. Анонсував їх президент країни Еммануель Макрон. Франція також візьме на себе підготовку українських пілотів для цих літаків. Навчання проходитимуть також там. Вже відомо, що програма підготовки українських пілотів на ці винищувачі стартує влітку. Як "міражі" посилять українське небо і спроможності Сил оборони в захисті нашої держави та відбитті атак ворога УНІАН розповів військовий експерт Петро Черник.

Яким чином і як зміняться бойові спроможності української авіації з отриманням літаків Mirage 2000?

Покращаться. Проте некоректно говорити, що зміниться щось фундаментально та дуже глибоко. Щоб змінилося щось фундаментально та дуже глибоко, таких літаків мають дати хоча б 40 штук. Mirage 2000 – ніщо інше, як французький аналог F-16. F-16, звичайно, кращий, потужніший, у нього більше ракетного навантаження.

Відео дня

Яка бойова здатність Mirage 2000? Яка зброя там може бути?

Mirage 2000 розроблений передусім під ракети Storm Shadow/SCALP. Їх у нас застосовують. Але – з Су-24М. Тому є різниця. Це – як порівнювати "рідні" запчастини в автомобільній техніці. Storm Shadow інтегровані в Су-24М, але їх розробляли саме для Mirage 2000. Але п’ять "міражів" що покращать? Storm Shadow застосовуватимуть небагато. Щоб справді щось змінилося на лінії фронту, потрібно хоча б кілька сотень Storm Shadow, підкреслюю. А є кілька десятків. Дуже добре, знищимо якусь важливу ціль, якийсь склад чи бункер. Звісно, це все понижує потенціал ворога, але не змінює у стратегічному сенсі хід бойових дій.

Плюс, Miragе може працювати в режимі перехоплювача – в радіусі, приблизно, до 40 кілометрів, в нього є прекрасні ракети для цього. Це хороша зброя, щоб боротися з крилатими ракетами та "шахедами". Кожна одиниця техніки, яка допомагає щось знищити у ворога, - це прекрасно. Однак, повторюсь, це не так кількість, яка може фундаментально змінити ситуацію.

Що могло вплинути на рішення Макрона зробити це оголошення саме зараз, а не місяць чи півроку тому?

Чесно кажучи, на мою думку, передача "міражів" - це більше політичне явище. Макрон демонструє, що страх перед Путіним у нього персонально зник. Ось це дуже важливо.

Коли "міражі" можуть бути в Україні?

Задекларував Макрон на кінець року. Сподіваємося, що так і буде.

Макрон сказав про навчання пілотів на "міражах" упродовж  5-6 місяців. Це достатньо? І в чому особливість цього навчання? Чим відрізняється від навчання на F-16, яке є досить тривалим?

Так, це цілком достатньо. Немає ніякої особливості. 5-6 місяців, щоб отримати базові навички, - цілком достатньо.

Чому тоді так довго тривають навчання на F-16?

Там політичний момент. Це ж очевидно, американці просто не поспішають їх передавати. Тобто, це суто політичний момент, а не технічний.

Чи не призведе надання Mirage до дисбалансу в українських повітряних силах. Можливо, через те, що різні типи літаків використовуються, іншим чином відбувається навчання, інше обслуговування. Краще літаки одного типу чи, навпаки, їх різноманіття?

У нас півтора десятка зразків західної техніки в артилерії. Там немає дисбалансу. Що більше літаків, то краще. Коаліція проти Саддама Хусейна в 1991 році під час війни у Перській затоці на озброєнні мала 1600 літаків найрізноманітніших модифікацій. Ніякого дисбалансу не може бути, якщо правильно побудована система управління, а люди отримали правильні навички.

Враховуючи ці процеси, які відбуваються в українському небі (коаліція F-16, Mirage 2000, літаки ACS-890 ), чи можемо говорити про те, що цього року українське небо буде закритим?

Забудьте таке явище, як закриття неба. Його не існує в природі, це хибна точка зору. Єдине, що можна сказати – це рівень підняття коефіцієнта збивання. Його можна підняти до 98%, навіть в окремих випадках – до 100%. Але все одно у повітрі буде "проривання", тому що не буває абсолютно ідеальних схем, їх не існує.

Mirage 2000 чи F-16? Що корисніше для нашого неба?

F-16 – король. Це якщо поставити, умовно кажучи, Mercedes та Renault. Renault – дуже хороший автомобіль, але за технічними характеристиками його не можна порівнювати з Mercedes. Нам потрібно і те, і те. Що більше, то краще. У нашому випадку, забагато зброї бути не може.