Росіяни продовжують терор цивільного населення України – дронові атаки не припиняються ні вдень, ні вночі. На поточному тижні, у новорічну ніч, Росія цілеспрямовано вдарила "шахедами" по центру Києва. У результаті загинуло двоє людей.

Протягом усього 2024 року РФ нарощувала виробництво БПЛА, і у 2025-му далі його збільшуватиме. Такі дії зокрема направлені на те, щоб частково замінити балістичні ракети, які Росія використовує проти України. Адже дрони – значно дешевші.

Крім того, росіяни постійно модернізують БПЛА. По-перше, змінюють та покращують їх бойові частини. Вже зараз відомо про кілька – термобарична, осколкова, фугасна… Причому йдеться як про іранське, так і безпосередньо російське виробництво.

Відео дня

По-друге, росіяни намагаються зробити ці дрони максимально ефективними. Головна мета, щоб вони були напівавтономними, тобто, щоб не залежали від GPS та якихось інших зовнішніх моментів.

Річ у тім, що БПЛА, які Росія використовує проти України, доволі успішно пригнічуються нашими системами РЕБ. Тому ворог намагається вигадати, як навчити "шахеди"/"герані" краще обходити нашу систему ППО.

Приміром, використовують дрони-навідники, у яких замість бойової частини - система управління.

Також росіяни використовують елементи штучного інтелекту, щоб збільшити шанси БПЛА на враження цілей. Адже що робить "шахед"? Він має певні координати цілі, на яку виходить, та, якщо його не збивають, вражає її. Зараз багато бійців мобільних вогневих груп розповідають, що як тільки по цих модернізованих росіянами дронах починається стрілянина, "шахеди" починають маневрувати. Раніше цього не було.

Звісно, у 2025 році не варто очікувати повного переходу російських ударних дронів на штучний інтелект, бо Китай обмежує експорт відповідних чіпів. Але, хоча для китайських компаній це непроста історія, вони все одно їх експортують…

Що нам робити у зв’язку зі збільшенням виробництва Росією ударних дронів та частковим використанням в їх роботі штучного інтелекту?

По-перше, покращувати технічні можливості наших мобільних вогневих груп. Приміром, зараз є обмеження по тепловізорах, адже вони не бачать більше, ніж на 1200 м. Ті "теплаки", які бачать вище, дуже дорогі й не на всіх мобільних вогневих групах вони є.

По-друге, важливе масштабування, іншого варіанту немає. Мова про те, що замість умовної тисячі мобільних вогневих груп, потрібно 2-3 тисячі, аби вони закрили більше напрямків. Тоді ймовірність того, що російські дрони долітатимуть до центру Києва, буде значно меншою.

І, по-третє, розширювати арсенал антишахедних дронів. Так, у нас є БПЛА, які вже збивають російські розвідники "Зала" та "Орлан". Але по швидкісних антишахедних поки маємо лише дослідні зразки. Хоча є надія, що цього року вже будуть представлені такі дрони, які зможуть захоплювати ворожі цілі та вражати їх. У разі серійного виробництва, будемо збивати більше "шахедів".

Михайло Жирохов, воєнний експерт, історик

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням