Наслідки удару Росії по ЧАЕС / колаж УНІАН, фото і кадри з відео Telegram/@dsns_kyiv_region

"Шахед" росіян пробив зовнішню захисну конструкцію укриття Чорнобильської атомної електростанції, яка забезпечувала спеціальні кліматичні умови навколо бетонного саркофагу над реактором.

Про це сказав професор Інституту радіології довкілля Фукусімського університету Марк Железняк в ефірі "Київ 24".

"Бетонний саркофаг накритий металевою конструкцією з тим, щоб з часом провести під цим металевим ковпаком розборку існуючого бетонного саркофагу над реактором (у зв’язку з тим, що саркофаг має обмежений термін гарантованої цілісності конструкції, десь 20 років). Відкриття самої бетонної конструкції ще не почалося. Тому коли ми кажемо, що зруйнована цілісність конструкції, це не означає, що "шахед" пробив отвір у бетонній конструкції старого укриття. Але порушена цілісність герметичного, яким воно було до того, об’єкту, так званої "арки"", - зазначив Железняк.

Відео дня

За його словами, об’єкт "арка" забезпечував спеціальні кліматичні умови і те, що там був дещо підвищений тиск. Це гарантувало, що все, що знаходиться під цією металевою оболонкою, знаходиться в безпеці. Зараз цей зовнішній контур пробитий "шахедом".

"Але це не означає, що зараз пряма загроза витоку раіоактивності з бетонної конструкції старого укриття", - підкреслив професор.

Зараз, зауважив він, в конструкції укриття горить утеплювач під залізною оболонкою. Бо "шахед", який попав, зміг зробити лише отвір у існуючій металевій оболонці. 

"Там прокладено кілька шарів утеплювача, в тому числі скловата та інші утеплювачі. Є мембрана, є там хімічні речовини. Як ви знаєте, зараз маємо проблему, що ці хімічні сполуки, які складають цю мембрану і утеплювач почали горіти. І на сьогоднішній день то там, то там полум’я. І якщо цю пожежу неможливо буде зупинити, то поступово зовнішня ця оболонка, металева, втратить свої захисні функції", - пояснив Железняк.

Він зауважив, що будова, в яку міжнародна спільнота вклала 1,5 млрд доларів, зараз дуже суттєво пошкоджена "практично копієчним дроном". 

"Хоча ми зараз маємо дуже велику проблему, бо пожежа продовжується, але навіть якщо вона буде продовжуватись деякий час, то це не призведе до виходу радіоактивності з основної бетонної конструкції саркофагу", - запевнив він.

Железняк розповів, що коли у 2002 році готувався принциповий дизайн споруди укриття, він приймав участь в тій частині роботи, яка полягала в оцінці можливих впливів навколишнього середовища, надзвичайних явищ. 

"Звичайно ми не розглядали тоді і нікому не могло прийти в голову думка про військовий вплив. Ми розглядали як найбільш велику загрозу –  хоча в нас нема таких потужних тайфунів, як в США торнадо, але допускали, що може бути схожий "вихор". Розглядали що може впасти якась конструкція, в той період, коли буде вже розбиратися сам бетонний саркофаг", - зазначив професор.

Він зауважив, що балістична ракета несе загрозу для бетонного укриття і в разі влучання може бути викид радіоактивного пилу. 

"Всередині бетонного укриття в основному лавоподібні паливовмісткі маси. Це паливо, яке під час аварії безпосередньо спеклося. І там є велика частина й пилу. І якщо ми кажемо про небезпеку, то це те, що  дуже  маленькі частинки цього пилу можуть піднятися і вийти в навколишнє середовище… Якщо отвір буде безпосередньо в бетонному саркофагу, то може бути вихід деякої кількості пилу через дах саркофагу. І забруднення може бути в 10-кілометровій зоні навколо ЧАЕС", - сказав Железняк.

Водночас, підкреслив він, дуже маленькі частин пилу можуть переноситись на дуже великі відстані. 

"І ми всі розуміємо, якщо навіть в дуже невеликій кількості радіація може бути зафіксована в наших сусідніх європейських країнах, яка паніка буде там", - додав Железняк.

Він припускає, що МАГАТЕ може прийняти рішення щодо убезпечення ЧАЕС на майбутнє, але сумнівається, що воно матиме якийсь вплив, оскільки попередні рішення, зокрема по Запорізькій АЕС, ніяк не змінили ситуацію на краще.

Що відомо про удар Росії по ЧАЕС

Як відомо, рятувальники ДСНС на сьогодні продовжують ліквідацію наслідків російського удару БпЛА по Чорнобильській АЕС.

"Три групи верхолазів здійснюють часткове розкривання конструкцій укриття та гасіння 3 осередків тління утеплювача покрівлі", - повідомили у ДСНС.

Зазначається, що за допомогою БпЛА з тепловізором постійно моніториться ситуація та стан повітря.

Радіаційний фон на проммайданчику ЧАЕС не перевищує допустимих значень, ситуація повністю контрольована, додали надзвичайники.

Як повідомляв УНІАН, Росія вдарила дроном по саркофагу зруйнованого 4-го енергоблоку ЧАЕС вночі 14 лютого. 

Безпілотник, яким росіяни атакували Чорнобильську атомну електростанцію, був споряджений фугасною бойовою частиною для завдання максимального ураження, повідомили у Службі безпеки України. Уламки корпусу російського безпілотника з бойовою частиною та серійним номером були виявлені як всередині та поблизу укриття станції, зазначали в спецслужбі.

Вас також можуть зацікавити новини: