Східні німці досі не відчувають себе повністю інтегрованими із Заходом / Flickr/Gavin Stewart

Діані Леманн було шість років, коли Берлінська стіна була повалена. Вона пригадує, що приблизно через місяць її сім’я переїхала в Баварію на своєму східнонімецькому автомобілі Trabant, щоб випробувати дивну нову свободу, яку їм вручили.

Отримавши 50 доларів «привітальних грошей» від уряду ФРН на витрати, батьки повели Діану в магазин іграшок. Але це було для неї занадто. Вдома на Сході вона б обирала лише між м’якою іграшкою коричневого чи сірого кольору. А тут вибір був дуже широкий, кольори були яскраві, а від вогнів захоплювало дух, — пише Bloomberg. Сім’я вийшла з крамниці, маючи в кишені майже всі свої гроші. Але це був лише початок шоку.

Читайте такожThe Economist: Східна Європа здебільшого задоволена прогресом після падіння СРСР

Для більшості аутсайдерів об’єднання Німеччини було історичним успіхом. Комуністичні охоронці, які відкрили ворота на Захід рівно 30 років тому, допомагали покінчити з Холодною війною й поширити демократію в Східній Європі. Але стрибок в капіталістичну реальність за одну ніч був жорстоким.

Тисячі компаній були закриті, ще тисячі були продані. А понад три мільйони людей втратили роботу. Леманн, яка зараз працює депутатом національних зборів у Тюрингії, каже, що в дитинстві не знала нікого, кого б оминули наслідки.

«На Заході дуже мало розуміють, якою була трансформація для людей на Сході», - каже вона, проходячи повз будинок соціалістичних часів, у якому зростала у роки після об’єднання.

На тлі битви між глобалізацією й популізмом, яка триває в усіх куточках західного світу, ці старі шрами східних німців знову в полі зору. Рівень безробіття поступово зрівнявся із західним. В жовтні він складав лише 6,1% у порівнянні з 4,6% у західній Німеччині. Але зарплати досі на 20% нижчі, ніж у західних федеральних землях. Відтік робочої сили одразу після об’єднання швидко лишив на Сході постаріле суспільство з підозрами, що воно потрапило в пастку й опинилося не на тому боці в історичному процесі.

Читайте такожШоколатьє відтворює 6-метровий мур до річниці повалення Берлінської стіни (відео)

Раннє покоління східняків бачили, як радянська армія розбирала їхні заводи й переправляла всю техніку в СРСР, в той час як Захід активно відбудовували завдяки грошам «Плану Маршалла». Нинішнє ж покоління бачить, як мільярди євро течуть в банки Франкфурта, на рахунки уряду Греції. Біженці з Сирії прибувають. А 1,5 трильйона євро, витрачені на відбудову східнонімецької економіки, вичерпались. Цього року уряд скасував так званий податок солідарності, провівши тим самим риску під зусиллями з перебудови.

В США Дональд Трамп проголосив, що «Америка перш за все». Тим часом, прихильники Brexit у Лондоні й націоналісти в Будапешті розривають ЄС кожен зі свого кінця. На тлі всього цього багато східних німців відчувають, що уряд їхньої країни надто швидко кидається на допомогу іноземцям, а їх лишає позаду.

Минулого місяця на місцевих виборах у федеральній землі Тюрингія права радикальна партія «Альтернатива для Німеччини» отримала 23% голосів, подвоївши свої сили й заблокувавши законодавчу владу. Соціал-демократи, до яких входить і Леманн, опинилися аж на четвертому місці з лише 8% голосів.

Читайте такожDie Welt: Угода Гітлера зі Сталіним досі розділяє Європу, і Україна – одна з жертв

«Такі тенденції існують в усьому світі»,  - сказав історик зі Східного Берліна Ілько-Саша Ковальчук, який написав книгу про об’єднання Німеччини.

«Але вони розвиваються швидше й драматичніше у Східній Німеччині», - додав він.

Впродовж останніх 15 років у східних німців була Ангела Меркель, яка закінчила факультет фізики за соціалістичного режиму і стала канцлером об’єднаної Німеччини. Вона була символом того, що східні погляди представлені на найвищому рівні. Але цей розділ історії от-от закінчиться. Меркель відходить від битв щоденної політики. А її міністри все більше нехтують її авторитетом під кінець кар’єри канцлера. На заході своєї роботи Меркель дедалі більше здається бляклою. В приватних розмовах вона говорить своїм соратникам про сумніви щодо наступних поколінь німецьких лідерів. На її думку, світ зануриться у ще більший хаос, коли вона піде з посади.

Бйорн Хокке, лідер «Альтернативи для Німеччини» в Тюрингії, — втілення страхів Меркель. Він заявляв, що Німеччина «скалічена» своєю звичкою вшановувати пам’ять жертв нацистських злочинів. А меморіал Голокосту неподалік Бранденбурзьких воріт в Берліні він назвав «пам’ятником ганьби». Його партія стала найбільш популярною серед виборців до 45 років. А це ті, хто виріс в об’єднаній Німеччині.

Читайте такожHandelsblatt: Холодна війна між США і Китаєм може розчавити Європу

Але є й інший бік Східної Німеччини. Леманн розповідає, що в комуністичних житлових комплексах люди об’єднувалися й допомагали один одному. Цей дух лишився навіть після падіння режиму. Коли її батьки втратили роботу на заводі з виробництва лінз Carl Zeiss, Леманн часто лишалася сама. Її батько намагався збудувати кар’єру звукорежисера, подорожуючи по Європі. Але зрештою він опинився на роботі в місцевому супермаркеті.

«Ми працювали так само тяжко, як і люди на Заході. В нас були й розумні люди», - каже Анжеліка Спірк, мати Леманн, яка змогла влаштуватися на стабільну роботу в лікарні.

«Я рада, що все вийшло саме так. Але я не хочу, щоб хтось відрізав моє минуле», - додала вона.

Леманн розповіла, що в дитинстві поверталася зі школи, готувала собі обід, робила домашнє завдання, а сусіди приглядали за нею. Саме це, на її думку, сформувало її політичні погляди.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ