
Десятки тисяч людей вийшли на протести по всій Туреччині після того, як мер Стамбула та провідний політик опозиції Екрем Імамоглу був заарештований у своєму будинку за звинуваченнями у корупції, які він заперечує. Про це пише Financial Times.
Яка причина протестів?
"Арешт Імамоглу, найсерйознішого опозиційного конкурента президента Реджепа Таїпа Ердогана, налякав ринки і спровокував найбільші протести в Туреччині за більш ніж десятиліття на тлі похмурих передчуттів щодо політичного майбутнього країни. Урядовці заявили, що арешт Імамоглу свідчить про те, що в Туреччині ніхто не стоїть над законом і що суди країни є незалежними", - підкреслили у виданні.
Водночас для прихильників Імамоглу затримання мера є найтривожнішим кроком у плані Ердогана та його Партії справедливості та розвитку придушити свого головного політичного суперника для того, аби продовжити своє більш ніж 20-річне правління. За словами критиків, таким чином президент Туреччини хоче перетворити свою країну на автократію.
Масові затримання
Своєю чергою міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая заявив, що у понеділок влада затримала 1 133 особи, намагаючись придушити протести після арешту Імамоглу. Проте вчора мітинги досягли нового максимуму.
Зокрема у Стамбулі щільний натовп переважно молодих людей ніс турецькі прапори та написані від руки плакати, які висміювали Ердогана.
"Мені подобається Екрем Імамоглу. Але справа не лише в цьому. Ми повинні відстоювати волю народу, права і свободи", - зазначив 26-річний Бариш та порівняв ці мітинги з протестами проти уряду Ердогана у 2013 році, які врешті-решт були жорстко придушені.
Підтримка Імамоглу у Туреччині
У FT нагадали, що раніше Республіканська народна партія Імамоглу провела президентські праймеріз для вибору свого кандидата та відкрила голосування для всіх громадян Туреччини, які хотіли підтримати опозицію країни.
Попри те, що Імамоглу був єдиним у бюлетені, за нього проголосували 1,65 млн членів партії, а також 13,2 млн людей віддали свої голоси "у знак солідарності". Загалом ця цифра сягає 15 млн осіб, що близько на 1 млн більше, ніж отримала партія Ердогана на парламентських виборах у 2023 році.
"Ключове питання, однак, полягає в тому, як довго триватимуть протести, перш ніж вони згаснуть. Наразі немає жодних ознак того, що вони вщухнуть, попри чотириденне релігійне свято, яке знаменує кінець Рамадану і починається в суботу. Але протестувальникам протистоїть президент, який веде країну все більш авторитарним шляхом, і уряд, який контролює більшість державних установ і ЗМІ", - підкреслили у Financial Times.
Також відомо, що тисячі людей, які хотіли піти маршем на площу Таксім (майдан у європейській частині Стамбула - УНІАН), було витіснено. Буквально за декілька хвилин поліція очистила вулиці.
"Туреччина не піддасться вуличному терору. Дозвольте мені сказати це голосно і чітко: вуличні протести ... це глухий кут", - звернувся до громадян сам Ердоган.
Протести у Туреччині та Ілон Маск
Як писав УНІАН, американський мільярдер Ілон Маск допомагає затикати рота опозиції під час протестів у Туреччині. Зокрема соцмережа Х, що належить Маску, почала блокувати акаунти опозиційних активістів.
Експерт з Близького Сходу Юсуф Кан також наголосив, що багато з цих облікових записів є "низовими активістами" з кількома десятками тисяч підписників.
Крім того, під час протестів турецька влада також обмежила доступ і до інших соцмереж - TikTok, Instagram і YouTube.