Історики майже нічого не знають про життя Мануїла Панселіна / Колаж УНІАН, фото - wikipedia.org

Особистість живописця та іконописця Мануїла Панселіна, яка вже багато століть залишалася загадкою, могла бути розкрита. У цьому допомогли методи розкриття злочинів, які застосували до середньовічного ілюмінованого манускрипту, пише The Independent.

Зазначається, що Панселін привніс людяність у сувору святість православного релігійного мистецтва. Його називають "батьком західного живопису".

Проте про життя живописця нічого не відомо. Тепер же вчені та експерти з розкриття злочинів вважають, що Мануїл Панселін є прізвиськом, яке з часом витіснило справжнє ім'я творця.

Відео дня

Роботи, приписувані Панселіну, кінця XIII - початку XIV століть, вважаються найкращими в імперії, що охоплювала Європу й Азію і проіснувала від часів падіння Риму до захоплення імперської столиці Константинополя турками-османами 1453 року, підкреслили у виданні.

Мистецтвознавці давно підозрювали, що прізвище Панселін, яке перекладається з грецької мови як "повний Місяць", могло виникнути як прізвисько одного з представників так званої Македонської школи живопису, заснованої в Салоніках.

Недавнє дослідження пов'язало Панселіна з художником македонської школи Іоаннісом Астрапасом. Судова експертка з почерку Христина Сотіракоглу зіставила написи в рукописі, який попередньо приписують Астрапасу, із символами на церковному розписі в північній Греції, який тривалий час вважали найкращою роботою живописця.

Колишній старший адміністратор гори Афон, де розташована церква Протато, де розміщена одна з найвідоміших робіт іконописця, отець Космас Сімонопетрітіс заявив, що відкриття Сотіракоглу і його власні дослідження розкривають справжню особистість Панселіна.

"Панселін був реальною людиною, а його ім'я - лише прізвисько, під яким став відомий Іоанніс Астрапас", - сказав він журналістам.

Професор візантійського мистецтва в Афінах Константінос Вафіадіс вважає, що ця теорія обґрунтована. Проте він підкреслив, що в роботі над картиною в Протато брали участь одразу кілька художників.

"Я згоден з тим, що частина картин належить Іоаннісу Астрапасу. Але, знову ж таки, залишається багато можливостей для майбутніх досліджень цієї людини, тому що інші пам'ятки гори Афон того ж періоду ще не опубліковані в достатньому обсязі", - заявив він.

Отець Космас Сімонопетрітіс у розмові з журналістами додав, що Астрапас був надзвичайно обдарованим художником із великими знаннями. За його словами, він гармонійно поєднував античний і класичний світи з православною візантійською духовністю.

Експерти знайшли першу зачіпку під час більш раннього дослідження, яке пов'язало Астрапаса з художником і вченим, який написав і проілюстрував Маркіанський кодекс GR 516, грецький рукописний текст початку XIV століття. Серед намальованих ілюстрацій був повний Місяць.

У виданні зазначили, що одна з проблем нового дослідження полягала в тому, що жінкам уже понад 1000 років заборонено вхід на гору Афон. Тому експертці з почерку Христині Сотіракоглу довелося вивчати роботи художника за фотографіями.

Інші розгадки вчених та експертів

Раніше 31-річне полювання за скарбами в пошуках "золотої сови" нарешті завершилося. Усі підказки з книги загадок "Слідами золотої сови" були розгадані.

Крім того, вчені розкрили, чому атмосфера Землі "протікає". Це відкриття може допомогти нам зрозуміти, що робить життя на нашій планеті можливим.

Вас також можуть зацікавити новини: