Не миттям, так катанням українською - як правильно сказати / freepik.com

Іноді в розмові можна почути фразу - "Не мытьем, так катаньем". Звідки пішов цей вислів, що він означає і чому його не можна перекласти дослівно українською мовою - мовознавиця Олеся Сулима поділилася з цього приводу цікавим припущенням.

Звідки пішла фраза "Не мытьем, так катаньем"

За словами української мовознавиці Олесі Сулими, дослівного перекладу цього російського фразеологізму в українській мові немає. Хоча насправді реалії, що стали основою для появи виразу, у нас були.

Ідеться про те, як у давнину жінки мили, тобто прали, білизну та одяг, а потім прасували їх за допомогою спеціального знаряддя - рубля та качалки, а сам процес називався викачуванням (російський варіант - "катання"). Як зазначають російські дослідники, якщо жінка не дуже добре прала одяг, то завжди допомагало викачування - воно ж прасування, бо нібито покращувало вигляд навіть погано випраної речі.

Відео дня

Тож у російських реаліях вислів "Не мытьем, так катаньем" означає досягнення мети будь-яким способом. Але вживають його з негативним значенням: так кажуть про людину, яка, набридаючи, намагається завжди домогтися свого. "Можна припустити, що в українській мові такий фразеологізм не з'явився через різницю в менталітеті, - каже Олеся Сулима. - Українські жінки були охайнішими і прали речі якісно, тому прасування-викачування не було хитрим способом покращити вигляд випраного".

Як українською буде "Не мытьем, так катаньем"

Для фразеологізму "Не миттям, так катанням" синонім в українській мові використовують інший. Причому, навіть не один:

  • не києм, то палицею;
  • не кийком, то дрючком;
  • не довбнею, то палицею;
  • як не піде так, то піде інак.

Також приблизне значення до російського "Не митьем, так катаньем", на думку українського мовознавця Святослава Караванського, має і фразеологізм: "Не вмер Данило - болячка задавила".

Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто такий "Ешкин кот" і чому "ядрена вошь" та як це все перекласти українською.

довідка
Олеся Сулима
Олеся Сулима
Мовознавиця, доцентка, кандидатка філологічних наук

Олеся Сулима - викладачка української мови Українського державного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова.

Закінчила Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова й отримала диплом магістра з відзнакою. Кандидатка філологічних наук. Доцентка.

У колі зацікавлень: граматика української мови, комунікативна лінгвістика та психолінгвістика.

Є авторкою низки статей, присвячених морфології та синтаксису української мови, та розробницею різноманітних курсів із лінгвістики у Малій академії наук України.

Нині працює в УДУ імені Михайла Драгоманова на кафедрі української мови.

Вас також можуть зацікавити новини: