Морські крокодили можуть дожити до понад 120 років / фото ua.depositphotos.com

Тварини-довгожителі мають властивості, що дають змогу стримувати, а іноді навіть зупиняти або повертати назад процес старіння. Хоча у людей може бути "абсолютна межа" в 150 років, це всього лише мить порівняно з століттями і тисячоліттями, які переживають деякі тварини.

Справжні чемпіони за віком живуть у воді, часто на великій глибині, де умови стабільні та постійні. Вчені не можуть зафіксувати народження і смерть кожного представника виду, тому вони зазвичай оцінюють максимальну тривалість життя на основі того, що відомо про біологію виду. Ось 13 найдовгоживучіших тварин у світі, про яких пише Live Science.

Морські крокодили: 120+ років

Відео дня

Якщо морські крокодили доживають до дорослого віку, вони зазвичай живуть понад 70 років. Точна інформація про їхню максимальну тривалість життя практично відсутня. Однак записи про двох крокодилів, які живуть особливо довго, дають змогу припустити, що вони можуть дожити до понад 120 років.

Сейшельська гіганська черепаха: 190+ років

Черепахи славляться своїм довголіттям. Найстарішою з наземних тварин, які нині живуть, є 190-річна сейшельська гігантська черепаха на ім'я Джонатан. Черепаха мешкає на острові Св. Єлени в південній частині Атлантичного океану після того, як її привезли сюди люди з Сейшельських островів 1882 року. 

Червоні морські їжаки: 200 років

Червоні морські їжаки - маленькі круглі безхребетні, вкриті шипами. За даними Університету штату Орегон, вони живуть на мілководді в прибережних водах Північної Америки від Каліфорнії до Аляски, де харчуються морськими рослинами.

Червоні морські їжаки, знайдені біля Вашингтона й Аляски, ймовірно, живуть понад 100 років, а найдовгоживучіші особини в Британській Колумбії, Канада, можуть мати вік близько 200 років.

Гренландські кити: потенційно 200+ років

Гренландські кити - найбільш довгоживучі ссавці. Точна тривалість життя арктичних і субарктичних китів невідома, але кам'яні наконечники гарпунів, виявлені у деяких виловлених особин, доводять, що вони комфортно живуть понад 100 років, а можуть жити і понад 200 років.

Морський окунь: 200+ років

За даними Департаменту риби і дикої природи Вашингтона, морський окунь-шорсткий - одна з риб з найбільшою тривалістю життя, максимальна тривалість життя якої становить щонайменше 205 років. Ці рожеві або коричневі риби мешкають у Тихому океані від Каліфорнії до Японії.

Прісноводні перлинні мідії: 250+ років

Прісноводні перлівниці - двостулкові молюски, що фільтрують частинки їжі з води. Вони мешкають переважно в річках і струмках, їх можна зустріти в Європі та Північній Америці. За даними Всесвітнього фонду дикої природи, найстарішій відомій прісноводній перлівниці було 280 років. Ці безхребетні мають довгу тривалість життя завдяки низькому метаболізму.

Гренландська акула: 272+ років

Гренландські акули мешкають глибоко в Північному Льодовитому океані та Північній Атлантиці. За даними Обсерваторії акул Святого Лаврентія в Канаді, вони можуть вирости до 24 футів (7,3 метра) завдовжки і харчуватися безліччю інших тварин, зокрема рибами і морськими ссавцями, такими як тюлені.

Дослідження тканин очей гренландської акули, проведене 2016 року й опубліковане в журналі Science, показало, що максимальна тривалість життя цих акул може становити щонайменше 272 роки.

Трубчастий черв'як: 300+ років

Трубчасті черв'яки - безхребетні, що мешкають на дні океану. За даними сайту Dive and Discover Океанографічного інституту Вудс-Хоула, бактерії у своїх трубках створюють цукри з хімічних речовин, які вони поглинають у їжу. Дослідження 2017 року, опубліковане в журналі The Science of Nature, засвідчило, що Escarpia laminata, вид трубчастого хробака, що мешкає в Мексиканській затоці, регулярно живе до 200 років, а деякі екземпляри виживають понад 300 років.

Океанський молюск куахог: 500+ років

Молюски океанські куахог мешкають у північній частині Атлантичного океану. Цей морський вид може жити навіть довше, ніж інший двостулковий молюск у цьому списку - прісноводна перлівниця. Одному океанському молюску, знайденому біля берегів Ісландії 2006 року, було 507 років.

Чорні корали: 4000+ років

Корали виглядають як різнокольорові підводні камені і рослини, але насправді вони складаються з екзоскелетів безхребетних, які називаються поліпами. Ці поліпи постійно розмножуються і замінюються, створюючи генетично ідентичну копію, що з часом призводить до того, що структура екзоскелета корала стає дедалі більшою і більшою. Глибоководні чорні корали є одними з найбільш довгоживучих коралів. Зразки чорних коралів, знайдені біля узбережжя Гаваїв, були датовані радіовуглецем і датовані 4265 роками.

Скляна губка: понад 10 000 років

Губки складаються з колоній тварин, схожих на корали, і також можуть жити тисячі років. Скляні губки є одними з найбільш довгоживучих губок на Землі. За даними NOAA, представники цієї групи часто зустрічаються в глибинах океану і мають скелети, що нагадують скло, звідси і їхня назва.

Дослідження 2012 року, опубліковане в журналі "Хімічна геологія", показало, що скляній губці, що належить до виду Monorhaphis chuni, було близько 11 000 років. Інші види губок можуть жити ще довше.

Безсмертна медуза: потенційно безсмертна

Turritopsis dohrnii називають безсмертною медузою, оскільки потенційно вона може жити вічно. Медузи починають життя у вигляді личинок, а потім осідають на морському дні і перетворюються на поліпи. Ці поліпи потім продукують вільно плаваючих медуз. За даними Американського музею природної історії, зрілі особливі тим, що можуть знову перетворитися на поліпи, якщо їх фізично пошкоджено або вони голодують, а потім пізніше повернутися в стан медузи.

Гідра: потенційно безсмертна

Гідра - це група дрібних безхребетних з м'якими тілами, що злегка нагадують медуз і, як і T. dohrnii, потенційно здатні жити вічно. Ці безхребетні в основному складаються зі стовбурових клітин, які постійно регенерують за допомогою дублювання або клонування, тому ці тварини не псуються з віком. Вони вмирають у природних умовах через такі загрози, як хижаки та хвороби, але без цих зовнішніх небезпек вони могли б відновлюватися вічно.

Тварини-довгожителі - новини

Псу Бобі, який жив у Португалії, було 30 років і 268 днів, коли в лютому минулого року Книга рекордів Гіннеса (GWR) назвала його найстарішим у світі.

У жовтні 2023 року він помер у заявленому віці 31 рік і 165 днів. Але GWR почала розслідування щодо португальського пса після того, як виникли сумніви щодо його реального віку. Зрештою, там заявили, що в них немає переконливих доказів того, що Бобі прожив так довго.

Вас також можуть зацікавити новини: