За словами науковців, лінивець дуже чутливий до підвищення температури / фото ua.depositphotos.com

Через зміну клімату лінивці в Центральній та Південній Америці, відомі одночасно своєю чарівністю та повільністю, опинилися на межі вимирання. Дослідники виявили, що повільний метаболізм тварин та їхня обмежена здатність регулювати температуру тіла можуть поставити під ризик їхнє існування у світі. Зокрема йдеться про популяції, які живуть у високогірних регіонах, пише Newsweek.

За словами провідного дослідника Ребекки Кліфф, попри те, що лінивці є культовим видом, комплексний довгостроковий моніторинг популяції просто не проводився в масштабах, що відображають справжні проблеми.

"Однак після 15 років роботи з лінивцями в Коста-Риці ми дуже стурбовані. У районах, де вони колись були численними, ми спостерігали, як їхні популяції повністю зникали за останнє десятиліття", - наголошує Кліфф.

Відео дня

За даними видання, дослідження було зосереджено на двопалих лінивцях, що мешкають як у низинних, так і у високогірних районах Коста-Рики. Вимірюючи споживання кисню та температуру тіла в умовах змодельованої зміни клімату, вчені визначили, як звірята можуть впоратися з прогнозованим підвищенням температури, яке очікується до 2100 року.

Результати виявились тривожними. Зокрема, у високогірних регіонах у разі підвищення температури тварини "демонструють" різке збільшення швидкості метаболізму у стані спокою. За словами вчених, це вказує на підвищену потребу лінивців в енергії, для якої потрібно більше їжі.

З іншого боку, лінивці на низинах краще пристосовані до теплішого клімату. Як зазначається, "стратегія їхнього метаболізму" полягає у переході в стан "метаболічної депресії", коли температура перевищує їхню зону комфорту, відому як "термічно активна зона".

"Але ця стратегія працює лише до певного моменту. Обидві групи зіштовхнуться зі значними проблемами, якщо температура збільшиться на прогнозовані 2–6 °C (3,6–10,8 °F) до 2100 року", - пише ЗМІ.

За словами Кліфф, лінивець дуже чутливий до підвищення температури через особливості своєї фізіологічної адаптації - вони виживають на надзвичайно низькокалорійній дієті, тому збереження енергії для них має вирішальне значення.

Основна проблема - низька швидкість травлення лінивців - у 24 рази повільніше, ніж у травоїдних того ж розміру. Саме цей нюанс ускладнює збільшення споживання їжі, яке необхідне звірам через зміну клімату.

"Низька швидкість метаболізму в поєднанні з мінімальною здатністю до переробки енергії означає, що лінивці не можуть легко збалансувати потреби, що зросли, в енергії, викликані вищими температурами", - сказано в публікації.

Погіршує становище високогірних лінивців той факт, що у них через географічні обмеження майже немає можливості мігрувати в більш прохолодні райони.

Вчені заявляють про необхідність подальших досліджень, які потрібні для розробки можливих варіантів для порятунку цього одного з найвідоміших ссавців Америки.

Однак зрештою виживання лінивців у Центральній та Південній Америці залежить від того, наскільки підніметься температура.

"Якщо зміна клімату триватиме безконтрольно і ці регіони стануть непридатними для життя, лінивцям може нікуди більше йти… Якщо їхнє середовище стане надто спекотним, їхнє виживання малоймовірне", - попередила Кліфф.

Вплив зміни клімату на екологію

Нагадаємо, у Національному природному парку "Тузлівські лимани" (Одеська область) через "пекельне" літо вдруге розцвіли груші - несподіване масове явище може призвести до послаблення, навіть загибелі рослин у зимовий період. Доктор біологічних наук Іван Русєв оприлюднив фото дерев та назвав явище "ілюзією повернення весни".

За його словами, зазвичай на утворення таких несвоєчасних квіток дерево дарма витрачає поживні речовини. Вторинне цвітіння у таких випадках може призвести до загального послаблення і навіть загибелі рослин у зимовий період.

Також повідомлялось, що зміна клімату робить Близькій Схід непридатним для життя. Зокрема у середині липня індекс спеки в Дубаї становив 62 градуси за Цельсієм. Наприкінці червня у Великій мечеті в Мецці, Саудівська Аравія, була зареєстрована температура +51,6. Тому така температура призводить до хвороб, пов'язаних зі спекою, і смерті.

Вас також можуть зацікавити новини: