У великих агрохолдингів заберуть податкові пільги / Фото УНІАН

Кабінет міністрів України вніс на розгляд Верховної Ради законопроект, який передбачає переведення з 1 січня 2015 року великих агровиробників на загальну систему оподаткування на додану вартість (ПДВ), а також продовження режиму звільнення від ПДВ операцій з експорту зернових і технічних культур.

Відповідний законопроект №4309а «Про внесення змін до Податкового кодексу України й деяких інших законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень)» від 21 липня опубліковано на сайті парламенту.

«Реалізація запропонованих норм дозволить збільшити в 2014 році ресурс зведеного бюджету України на суму близько 11,4 млрд грн, а також залучити до бюджету в 2015 році близько 32,7 млрд грн», - сказано в пояснювальній записці до законопроекту.

Відео дня

Також у законопроекті передбачено звільнення від ПДВ операцій з поставок лісоматеріалів, паливної деревини, відходів лісопереробної промисловості, а також скасування оподаткування за нульовою ставкою послуг із перевезення пасажирів швидкісними поїздами "Інтерсіті +".

Крім того, Кабмін пропонує в частині податку на прибуток підприємств обмежити пільгове обкладення таким податком підприємств інститутів спільного інвестування, скасувати оподаткування за пониженою ставкою (10%) прибутку, отриманого від операцій із цінними паперами та дериватами, скасувати звільнення від оподаткування прибутку суб'єктів готельної діяльності, підприємств електроенергетики, що виробляють електричну енергію виключно з відновлюваних джерел енергії, а також скасувати звільнення від оподаткування прибутку підприємств паливно-енергетичного комплексу і суб'єктів господарювання водо-, теплопостачання та водовідведення в межах фактичних витрат, передбачених інвестиційними програмами.

Згідно із законопроектом, у частині акцизного податку пропонується віднести до алкогольних напоїв такі напої, які сьогодні класифікуються як продукти дієтичного харчування і містять етиловий спирт 8,5% і більше, а також встановити для таких напоїв ставку акцизного податку на рівні горілки - 70,53 грн за 1 л 100% спирту, з маркуванням таких напоїв марками акцизного податку. 

Також Кабмін пропонує ввести оподаткування альтернативного пального на рівні 139 євро за 1000 кг, або на рівні 70% від ставки на бензини моторні, з метою припинення використання схем відходу від оподаткування пального, оскільки пальне із вмістом менше 70% нафтової складової зараз акцизним податком не обкладаються.

Крім того, уряд пропонує з 1 січня 2015 року виключити великих сільгоспвиробників із переліку платників фіксованого сільськогосподарського податку.

У законопроекті також зазначено, що необхідно в частині плати за користування надрами змінити базу для природного газу, який реалізується не для потреб населення, зокрема, встановити, що базою оподаткування є не середня митна вартість імпортного природного газу, як зараз, а максимальний рівень ціни на природний газ, що реалізується промисловим споживачам, який встановлює Нацкомісія з регулювання електроенергетики. 

У пояснювальній записці уряд зазначає, що реалізація заходів, передбачених законопроектом, сприятиме ліквідації схем ухилення від оподаткування, вдосконаленню адміністрування податків, посиленню державного контролю за продажем спиртовмісної продукції. 

Читайте такожКабмін хоче зробити країну світовим постачальником продовольства

Як повідомляв УНІАН, переведення агровиробників на загальну систему оподаткування є однією з вимог ключового кредитора України – Міжнародного валютного фонду, спільно з яким уряд нашої країни реалізує програму реформ. Згідно з планом програми, питання реформування оподаткування агрогалузі має бути розглянуто й затверджено урядом уже у вересні цього року. За оцінками фонду, скасування пільг зі сплати ПДВ для експортерів зерна дозволить акумулювати до бюджету до 0,3% ВВП.

Читайте такожПільгове оподаткування для аграріїв збережуть і в 2015 році

Водночас, на даний момент в Україні діє режим пільгового оподаткування для сільгоспвиробників, введений у 1998 році. Він включає фіксований сільгоспподаток, акумуляцію сільгосппідприємствами коштів ПДВ, а також підтримку тваринницьких господарств за рахунок перерахування ПДВ переробних компаній.

Самі аграрії неодноразово виступали з вимогою відмовитися від ідеї внесення будь-яких змін до Податкового кодексу щодо спецрежиму оподаткування. Мінагропрод у свою чергу обіцяв аграріям не змінювати систему оподаткування аж до січня 2016 року.