3 мільйони тонн щомісяця: саботаж РФ призвів до значного скорочення експорту зерна / фото УНІАН

Через саботаж РФ значно зменшено обсяг експорту агропродукції з портів Великої Одеси. За місяць недоекспортовано 3 млн тонн продовольства.

Як повідомляє Міністерство інфраструктури України, представники РФ почали штучно гальмувати інспекцію суден з продовольством з жовтня 2022 року.

За словами представника України в Спільному координаційному центрі (СКЦ) Руслана Сахаутдінова, щойно обсяг експорту українського зерна почав зростати, російська сторона скоротила кількість інспекційних команд з 5 до 3 без будь-якого пояснення. Також штучно збільшують час на проведення самих інспекцій через перевірку показників роботи суден, які не регламентовані документами СКЦ та не мають жодного відношення до зернової угоди.

Відео дня

"Так на перевірку одного судна йде від 4 годин, а в день відбувається 5-7 перевірок при мінімально необхідних 16-18. Непоодинокі випадки коли росіяни просто відмовляються працювати з вигаданих причин, коли всі інші сторони в СКЦ підтверджують умови для продовження інспекції", - каже Сахаутдінов.

За його словами, проблема вирішується збільшенням інспекційних груп та кількістю інспекцій в день.

"Ми неодноразово звертались до наших партнерів по угоді і вони готові до цього. В листопаді, коли в Босфорі очікували понад 200 суден, ООН та Туреччина самостійно провели за два дні 86 інспекцій та довели, що це цілком реально", – пояснив представник України в СКЦ.

Зазначається, що станом на 18 січня в Босфорі на інспекцію СКЦ очікує 121 судно (28 – з агропродукцією на борту, 93 – судна, які йдуть до портів під завантаження). Середній час очікування – від 2 до 5 тижнів, що також призводить до мільйонних збитків вантажовласників. Черга спостерігається починаючи з листопада 2022.

"Це відображається на обсягах експорту. Так, в листопаді порти експортували на 47% менше агропродукції, ніж в жовтні, коли ці проблеми починались. Якщо в жовтні було недоекспортовано майже 2 млн тонн агропродукції, то в листопаді та грудні це вже по 3 млн тонн на місяць. Така тенденція зберігається також у січні", - йдеться у повідомленні міністерства.

Експорт зерна з України під час війни - що варто знати

22 липня 2022 року в Стамбулі за пропозиції ООН Україна, Туреччина та Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний". "Зернова ініціатива" дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

З 1 серпня 2022 року з портів Великої Одеси до 40 країн світу було експортовано 17,8 млн тонн української агропродукції. Всього з початку роботи "Зернової ініціативи" ці три порти відправили 659 суден з продовольством до країн Африки, Азії та Європи, а 643 – прийняли нових під завантаження продукцією українських аграріїв.

При цьому, за умови повноцінного функціонування коридору обсяги українського експорту на світові ринки мали становити 25-29 млн тонн. Але з жовтня порти змушені працювати на половину своєї потужності, зменшився обсяг флоту на вхід (під завантаження), зменшився обсяг експорту на 3 млн тонн щомісяця. Головна причина – цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден в Босфорі, що призводить до стабільно великої черги з понад 100 суден. 

Вас також можуть зацікавити новини: