Еексперт розповів про ситуацію на валютному ринку / фото ua.depositphotos.com

Наразі важко спрогнозувати, яким буде курс гривні наприкінці поточного року чи в 2025-му.  Його визначатимуть ринкові фактори. Про це в інтерв’ю "РБК-Україна" заявив професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городніченко.

"Звичайно, ми маємо значний структурний дефіцит валюти через те, що доводиться завозити в країну багато критичного імпорту. І від цього нікуди не подітися. Але враховуючи наявність значних резервів НБУ і фінансової допомоги від зовнішніх партнерів, думаю, ми зможемо покривати цей структурний дефіцит. Але все одно курсу гривні потрібно давати можливість потроху коливатись залежно від подій в економіці", – підкреслив експерт.

Також розповів, що закликав відмовлятись від фіксованого курсу і орієнтуватися на ринкове ціноутворення ще влітку 2022 року. "Бо що довше ми тримаємо фіксований обмінний курс, то більше нагромаджується дисбалансів, і в підсумку ми матимемо девальваційний вибух. В історії України це було вже тричі – 1998, 2008 і 2014. І закінчувалось це завжди фінансовою кризою", – підкреслює Городніченко.

Відео дня

Він додав, що ідея полягала в тому, щоб перейти на плаваючий обмінний курс, який визначатиметься ринковими факторами. "Поки у нас є резерви. Поки не накопичились дисбаланси. В принципі Національний банк так і зробив. Коли це краще було зробити? Можна було раніше або пізніше. Але немає жодного підручника, де було би сказано, як конкретно діяти в умовах невизначеності під час війни. Було зрозуміло, що лібералізувати валютний курс потрібно, але до цього повинні бути готові всі сторони – і учасники ринку, і держава", – зауважив економіст.

За його словами, наразі ми маємо макроекономічну стабільність. Це мабуть вперше, коли ми перейшли на плаваючий курс і у нас немає фінансової, банківської та загалом економічної кризи.

Ситуація на валютному ринку

Готівковий курс долара до гривні в банках України у четвер, 11 липня, не змінився і складає 41,05 грн за долар в середньому. Продати американську валюту в банках сьогодні можна в середньому за курсом 40,60 грн за долар.

11 липня, почали діяти зміни щодо валютних обмежень, які 9 липня затвердив Національний банк. Перш за все зміни спрямовані на збільшення інвестиційної привабливості України та залучення приватного іноземного капіталу.

Вас також можуть зацікавити новини: