G-об'єкти колись були подвійними зірками / фото Jack Ciurlo / UCLA

Астрономи виявили кілька аномальних об'єктів, що обертаються навколо надмасивної чорної діри Стрільця А*. Їх віднесли до зовсім нового класу, назвавши G-об'єктами, проте їх точна природа залишається невідомою.

Про відкриття повідомляє видання Science Alert.

Перші два об'єкти — G1 і G2 — нагадують гігантські газові хмари розміром 100 астрономічних одиниць в поперечнику, які розтягуються при наближенні до чорної діри, однак за поведінкою вони ближчі до зірок. Згодом були виявлені ще кілька подібних об'єктів: G3, G4, G5 і G6. Їх періоди обертання складають від 170 до 1600 років.

Відео дня

Читайте такожВчені з'єднання ясували, звідки на Землі з'єднання явився фосфор

Дослідники спостерігали, як G2 при наближенні до чорної діри був витягнутий, а більша частина його газу розірвалася на частини, однак після проходження повз Стрільця А* об'єкт знову став компактним. Астрономи назвали це явище «космічним фіаско» (англ. cosmic fizzle), оскільки очікувалося, що G2, який вважався хмарою водню, буде поглинений, в результаті чого сформується аккреційний диск.

Дослідники вважають, то G-об'єкти колись були подвійними зірками, які злилися разом, утворюючи велику зірку, оточену хмарою пилу і газу. Саме наявність масивного тіла всередині G2 пояснює, чому хмара знову сгустилась. Інші G-об'єкти, швидше за все, мають схожу природу.