
Тривалість доби не є сталою величиною, вона змінюється під впливом великої кількості факторів. Хоча ці зміни є настільки мізерними, що без складних розрахунків і точних вимірювань їх неможливо помітити.
Тривалість доби залежить від швидкості обертання Землі навколо своєї осі. Один з факторів, який впливає на цю швидкість – сила інерції, яка своєю чергою визначається розподілом маси на поверхні планети та в її глибинах. А це означає, що людська діяльність теж може мати свій вплив, хоч і мізерний
Днями Мережу вкотре збурила інформація про те, що одна велетеньска споруда, побудована в Китаї, сповільнила обертання Землі і як наслідок трошечки збільшила тривалість доби. Йдеться про знамениту ГЕС "Три ущелини", а точніше про величезне водосховище, яке вона утворила на річці Янцзи у провінції Хубей (центральний Китай).
Ще в 2005 році, коли будівництво дамби щойно закінчилося і тривали пусконалагоджувальні роботи, а водосховище продовжувало наповнюватися водою, доктор Бенджамін Фонг Чао з Центру космічних польотів імені Ґоддарда при NASA підрахував, що цей мегапроект матиме вплив на тривалість доби.
За розрахунками Фонг Чао, 40 кубічних кілометрів води, які в одній точці на поверхні Землі утримує водосховище ГЕС "Три ущелини", створюють додаткову інерційну масу, яка сповільнює обертання Землі так, що тривалість доби зростає на 0,06 мікросекунди.
Тут варто зауважити, що йдеться саме про МІКРОсекунди, а не секунди. Одна мікросекунда дорівнює 0,000001 секунди. Тобто фактичний "зсув" часу від греблі "Три Ущелини" становить лише 0,00000006 секунди. Для розуміння: щоб до тривалості доби додалася одна ціла секунда, китайцям потрібно збудувати ще 16 666 666 таких ГЕС, як "Три Ущелини".
Тоді ж доктор Фонг Чао підрахував, що гребля (точніше водосховище, яке вона утворила) зміщує вісь обертання Землі приблизно на 2 сантиметри.
Хоча в науковому світі ці розрахунки є відомими вже два десятки років, в Мережі час від часу стається сенсація, коли якийсь популярний блогер чи сайт звертає увагу на інформацію про вплив греблі "Три Ущелини" на обертання Землі.
Новий сплеск інтересу до цих розрахунків тиждень тому спровокував популярний американський форум Reddit, де старі дані подали як сенсацію небаченого масштабу. Після цього багато ЗМІ також почали писати про це, не уточнюючи, що йдеться про дослідження 2005 року.
Інші цікаві матеріали наукової тематики
Як писав УНІАН, Африканський континент поступово піднімається з океану. Вимірювання показують постійне піднесення до 2 мм на рік у багатьох регіонах. Нарешті знайшлося правдоподібне пояснення цьому процесу.
Також ми розповідали, що Австралія швидко дрейфує на північ. Рух насправді настільки стрімкий, що перша сітка GPS-координат, створена для континенту у 1990-х роках, встигла застаріти. Через це нещодавно її довелося перерахувати заново.