Каховська ГЕС була занадто міцна для руйнування від ракетного удару / фото uhe.gov.ua

Найбільш ймовірною причиною руйнування Каховської греблі став вибух всередині. Самостійне руйнування конструкції або атака ззовні хоч і можливі в теорії, але є менш правдоподібним поясненням того, що сталося. Таку думку в коментарі The New York Times висловили опитані інженери та експерти з боєприпасів.

Видання зазначає, що Україна і Росія давно звинувачували один одного в планах по знищенню Каховської ГЕС, і в підсумку, як тепер відомо, одна зі сторін дійсно говорила правду.

"Але в зоні військових дій мало шансів на проведення незалежного судово-криміналістичного розслідування [причин] руйнування греблі, що затопила велику територію нижче за течією", – йдеться в статті.

Відео дня

Експерти, з якими поспілкувалися журналісти, попередили, що наявні докази дуже обмежені, але внутрішній вибух вони вважають найбільш імовірним поясненням руйнування масивної залізобетонної греблі. 

Вони підкреслюють, що вибух в замкнутому просторі носить більш руйнівний характер, оскільки майже вся його енергія спрямована на конструкції навколо. А ось зовнішній вибух впливає на об'єкт лише невеликою частиною своєї сили. Тобто для зовнішнього удару знадобилося б набагато більше вибухівки, ніж для внутрішнього підриву.

"Ви обмежені в тому, скільки [вибухівки] може нести боєголовка [ракети]. Навіть пряме попадання може не зруйнує греблю", – заявив професор інженерії та експерт з вибухових речовин з Іллінойського університету Нік Глумак.

Він підкреслив, що гребля-це конструкція, яка спочатку розрахована на вплив величезних мас води, тому руйнування такого міцного об'єкта зажадало б значної кількості енергії.

Також експерти допускають і мимовільне обвалення греблі, раніше піддавалася обстрілу, в яких воюючі сторони звинувачували один одного. Так, в серпні українська ракета потрапила в дорогу, що проходить через греблю. А в листопаді російські війська, відступаючи з Херсона, влаштували потужний вибух, повністю зруйнувавши частину цієї дороги.

Професор інженерії в університеті Меріленда і член Національної інженерної академії, який вивчав прориви гребель, Грегорі б.Бехер запевняє, що греблі іноді руйнуються самі по собі, але "це виглядає підозріло" у випадку з Каховською ГЕС.

"З листопада козлові крани, що відкривають і закривають шлюзові ворота, майже не рухалися, хоча неясно, чому вони не працювали. Це призвело спочатку до рекордно низького рівня води, а потім, коли зимове танення снігів і весняні дощі ринули у водосховище вгору за течією – до 30-річного рекордно високого рівня води", – зазначає видання.

З початку травня вода піднялася вище воріт і перейшла через вершину греблі. Супутникові знімки, зроблені минулого тижня, показали, що більша частина проїжджої частини зникла. Але поки не ясно, чи була дорога змита потоком води або зруйнована якимось вибухом.

За словами професора Бехера, поєднання пошкоджених шлюзових воріт та повені може спричинити відрив кількох стулок, але навряд чи це врешті-решт розірве масивну дамбу.

Підрив Каховської греблі - останні новини

На думку ГУР, причетність Росії до підриву Каховської ГЕС доводить деяка публічна інформація. Зокрема на це вказує те, як росіяни спочатку заперечували сам факт руйнування греблі, потім заявляли про незначне руйнування, а після звинувачували у всьому Україну.

На думку американського Інституту вивчення війни (ISW), підрив Каховської ГЕС був більше потрібен Росії, ніж Україні, а російська версія того, навіщо б українці могли підірвати греблю, не витримує ніякої критики. 

Вас також можуть зацікавити новини: