
Кожен чоловік в Україні зараз може зіткнутися з тим, що поліцейські попросять зупинити авто та надати військово-облікові документи для перевірки. Однак у цьому випадку важливо знати, як захистити свої права та що саме мають право перевіряти правоохоронці.
За словами адвоката АО Leshchenko & Partners Данила Трясова, поліція діє на підставі частини 2 статті 32 Закону "Про Національну поліцію". У коментарі для "РБК-Україна" він зазначив, що це дає їм змогу вимагати у чоловіків (18-60 років), у період воєнного стану, пред'явити військово-облікові документи разом із паспортом.
Однак буває й таке, що замість поліцейських документи вимагають пред'явити працівники ТЦК. "Вони не мають самостійного права перевіряти документи. Це може відбуватися тільки в присутності поліцейського, який має законне право на перевірку", - наголошує Трясов.
Крім того, адвокат заявляє, що при цьому важливо, щоб усі дії правоохоронців і працівників територіальних центрів комплектування фіксувалися на боді-камери. Цей невеликий нюанс дасть змогу оскаржити неправомірні дії з їхнього боку, якщо такі трапляться.
"Ви в розшуку" - що робити
Якщо представники ТЦК заявляють, що вони повинні вас затримати, оскільки ви "перебуваєте в розшуку", то це маніпуляція, заявляє адвокат. За словами Трясова, поняття "розшук" присутнє лише в Кримінальному процесуальному кодексі (ст. 281 КПК). Навіть у "Резерв+" цей статус не закріплений законодавчо. У ТЦК немає законного права оголошувати будь-яку людину в розшук.
У такому разі важливо вимагати надання вам ухвали суду про оголошення вас, як громадянина, у розшук. Крім того, необхідно просити працівників ТЦК пояснити, у рамках якого кримінального провадження ви перебуваєте в розшуку. Відсутність відповіді означає порушення ваших конституційних прав.
Якщо ви раптом опинилися в ситуації, що вас затримують силоміць, без складання протоколу, тоді необхідно дзвонити адвокату, у 102 (для виклику слідчо-оперативної групи). Також можна заявити про дзвінок до ДБР для подачі заяви про перевищення повноважень з боку правоохоронців і ТЦК, а ще звернутися до Уповноваженого ВРУ з прав людини.
Інші новини про ТЦК
Раніше УНІАН повідомляв, що на збірному пункті в Києві мобілізовані влаштували заворушення. Для того, щоб "заспокоїти" ситуацію, на місце прибули представники правоохоронних органів.
Крім того, ми розповідали про перевірки інцидентів із ТЦК. Командування сухопутних військ заявляє, що в травні 2025 року сталося 233 випадки інцидентів із представниками центрів комплектування. Однак 89% із них виявилися "непідтвердженими".